POLSKA TO MOJA OJCZYZNA-

jak obchodziliśmy Święto Niepodległości

Budowanie u dzieci świadomości, że należą do wspólnoty ludzi, zamieszkujących ten szczególny skrawek Ziemi zwany "Ojczyzną", jest zadaniem niełatwym, lecz pasjonującym. Dzięki niemu wracamy do własnych pierwszych doświadczeń związanych z poznawaniem historii rodziny, rodzinnego miasta, a potem całej Polski, polskich legend i tradycji, piękna polskich obyczajów, krajobrazów.

Dla małego dziecka pojęcie "Ojczyzna" jest wyrazem abstrakcyjnym, gdyż nie rozumie ono do końca jego znaczenia. Aby w przyszłości dziecko rozumiało słowo: Polak - patriota - Polska - moja Ojczyzna, należy "małymi kroczkami" przybliżać mu obraz kraju, rozbudzać iskierkę patriotyzmu prostymi sposobami i metodami dostępnymi  dziecku.

Dzieci  oglądają mapę Polski przy rozmaitych okazjach. Poznają Warszawę- stolicę Polski,  główną rzekę - Wisłę, morze, góry. Na zajęciach uczą się hymnu Polski, wybranych tańców narodowych. Zapoznają się z przeszłością własnej ojczyzny, gdzie bajki i legendy mają swoje znaczące miejsce.  Są to elementy nierozerwalnie związane z pojęciem "Ojczyzna".

W naszym przedszkolu nauczyciele starają się wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję, do kształtowania poczucia przynależności do społeczności tak lokalnej jak i narodowej. W salach utworzone są "kąciki książki", gdzie dzieci mogą poprzez kontakt z literaturą , poznawać Polskę, zabytki największych miast. Wspólnie przygotowujemy uroczystości z okazji świąt rodzinnych , ale również państwowych .

10 listopada, w przeddzień Święta Niepodległości, odbyła się wyjątkowa uroczystość.  Każda grupa przedszkolna wykonała na tę uroczystość kotyliony w barwach ojczystych. Dzieci tego dnia do przedszkola przyszły ubrane na galowo. Dla każdego Polaka powinien to być dzień szczególny i wyjątkowy. I taki był.

Ciekawa scenografia sali przystrojonej w barwy biało- czerwone, odświętne stroje oraz biało- czerwone kotyliony uświetniły nasze spotkanie.

W odświętnie przystrojonej sali "starszaki" wraz z nauczycielami  zaprezentowały montaż słowno- muzyczny o treściach patriotycznych.

Nauczycielki  opowiadały o tamtych dawnych i trudnych czasach - zaczęło się od tego jak trzej władcy sąsiednich państw podzielili naszą Polskę, która zniknęła z mapy świata, ale nigdy z serc Polaków. Następnie dzieci dowiedziały się że po 123 latach Polska odzyskała niepodległość właśnie 11 listopada i od 1918 roku - 11 listopad jest bardzo ważnym świętem wszystkich Polaków. W dalszej części   uroczystości  dzieci uroczyście odśpiewały Hymn Narodowy. Następnie zaprezentowały inne piosenki i wiersze opowiadające o naszym pięknym kraju. Grupa "Sowy" przybliżyła nam piękną piosenkę o Warszawie , a maluszki zaprosiły nas na wycieczkę po Polsce.

Zachwyt i zdziwienie dzieci wywołała wizyta gościa specjalnego - byłego wojskowego Pana Piotra Kubicy.

Przedszkolaki dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy na temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Miały również możliwość zrobienia zdjęcia pamiątkowego z naszym gościem.

Wszystkie dzieci,podczas uroczystości, utrwaliły sobie wiadomości z zakresu wychowania patriotycznego, a więc jak wyglądają nasze narodowe symbole, jakie są nasze barwy ojczyste i jak brzmi hymn.

Święto Niepodległości stało się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie ono w pamięci naszych "Małych Polaków" .Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze dzieci uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Zredagowały

Małgorzata Władarz