Dziecko idzie do szkoły

"SZESCIOLATEK U PROGU SZKOŁY"

W podjęciu decyzji o posłaniu 6- latka do szkoły pomoże rodzicom:

1. Informacja o poziomie przygotowania dziecka do edukacji szkolnej, przekazana przez nauczyciela przedszkola.

2. Obserwacja własnego dziecka.

Dlaczego warto, by sześciolatek rozpoczął naukę w szkole?

• Podstawa programowa I etapu edukacji dostosowana do możliwości

dziecka - szkoła gotowa na przyjęcie sześciolatków.

• Zgodnie z nową podstawą programową w szkole zachowane są proporcje

pomiędzy nauką w ławce, a nauką poprzez zabawę.

• Jak najwcześniejsze objęcie dziecka zorganizowaną edukacją zapewnia mu rozwój, wcześniejsze odkrywanie jego talentów.
  • W większości krajów europejskich naukę podejmują dzieci sześcioletnie i młodsze.

Szkoła między innymi:

• Daje szansę na nowe przyjaźnie.
  • Wykorzystuje naturalny zapał dziecka do zdobywania nowych umiejętności i

rozwijania zainteresowań.

• Rozwija samodzielność, odpowiedzialność.

Nie trzeba podejmować spektakularnych akcji, aby mieć pewność, że dziecko  poradzi sobie w szkole. Pamiętajmy, że dzisiejsze sześciolatki są lepiej rozwinięte niż dzieci sprzed kilkunastu lat, dlatego wcześniejszy obowiązek szkolny jest odpowiedzią na współczesne realia. Przedszkolak najpewniej jest już gotowy do podjęcia tego wyzwania, a tę gotowość pomogły mu osiągnąć np. zabawa z rówieśnikami w piaskownicy, domowe wpajanie dobrych manier (chociażby zasada nieprzerywania rozmówcy) czy nauka samodzielności w łazience. To, co można zrobić, to zachęcać dziecko do rysowania, lepienia z plasteliny, nawlekania koralików. Takie zajęcia rozwijają sprawność manualną, która jest konieczna w nauce pisania albo rysowania trójkątów. Warto też ćwiczyć z dzieckiem umiejętność skupiania się: czytając mu książeczki i potem rozmawiając o poznanej przed chwilą opowieści. Ruchliwemu gadule można zaproponować zabawę w szkołę - gdzie będzie musiał m.in. słuchać poleceń i wyciągać rękę w górę, zanim zacznie mówić.

Zredagowała:
Dyrektor przedszkola B. Migacz

"TEST DOMOWY GOTOWOŚCI SZKOLNEJ"