Ekologia od przedszkola

Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest uroczyście wyjątkowe święto - Międzynarodowy Dzień Ziemi. Tego dnia szczególnie powinniśmy pomyśleć o tym, jak chronić nasz wspólny dom - ZIEMIĘ! Warto zastanowić się, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom był zdrowy, piękny i czysty.

Świadomość ekologiczną warto wyrabiać  już u przedszkolaków, bo "czym skorupka za młodu nasiąknie..."  Dlatego 22.04. 2015r.,  dzieci z wszystkich grup wiekowych zebrały się w przystrojonej  zielonymi balonami sali starszaków. Wystrój uzupełniały wykonane wcześniej na zajęciach prace plastyczne z materiałów  przeznaczonych do recyklingu. I tak wśród dziecięcych wytworów znalazły się kukiełki i tulipany wykonane z rolek po papierze toaletowym, bociany, kwiaty, koguciki i instrumenty perkusyjne z plastikowych butelek po jogurcie,  żółwiki niosące na plecach plastikową skorupę, chmurki i słońce z zakrętek, i wiele innych, ciekawych prac.

Po powitaniu wszystkich  dzieci, które cieszą się z przyjścia wiosny, lubią wycieczki do lasu i kochają przyrodę - nauczycielki zaprosiły zebranych do zabawy "Grasz w zielone?  - Gram! Masz zielone? ? Mam!"  A ponieważ wszystkie dzieci przyszły w tym dniu do przedszkola ubrane  w kolorze zielonym (na znak tego, że chcą, aby nasza planeta była czysta i zielona), mogły wziąć udział w tej zabawie.  Przedszkolaki wypowiadały wspólnie tekst rymowanki, przy słowie "mam" kładły rękę na zielonym elemencie garderoby. Następnie podawały według własnego pomysłu, co występuje w przyrodzie w kolorze zielonym, np.: ogórek, sałata, kapusta, drzewo, żaba, łąka, ogród, oczy, ... itd.  Pomysłów nie wolno było powtarzać.

W dalszej części spotkania, chcąc bliżej zaznajomić najmłodszych z wyglądem naszej planety, prowadzące zademonstrowały globus. Dzieci wyjaśniały znaczenie kolorów, wyszukiwały kontynenty, oceany, morza, odczytywały ich nazwy. Bez problemu udało się im wskazać Polskę na kuli ziemskiej.

Po wysłuchaniu wiersza Gabrieli Skrzypczak pt. "Ratujmy Ziemię" przedszkolaki zastanawiały się, dlaczego Ziemia jest dla nas tak ważna. Zacytowały słowa wiersza: "Ziemię mamy tylko jedną, więc szanujmy Ją, bo cóż z nami stanie się, gdy zniszczymy własny dom?" Obserwując kolejno odsłaniane plansze przedstawiające pożar lasu, ścieki płynące do wód, dymiące kominy, wysypisko śmieci, dzieci łamiące gałęzie drzew, itp., uświadomiły sobie zagrożenia dla ziemi ze strony człowieka. Podczas "burzy mózgów" zastanawiały się, jak ludzie mogą pomóc planecie, na której żyją. Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą w tym zakresie.

Następnie nauczycielki oznajmiły, że odpady, surowce wtórne wykorzystać można nie tylko do działań plastycznych, ale również do zabaw ruchowych. Do pierwszej zabawy posłużyły dzieciom  gazety. Przy muzyce instrumentalnej naśladowały wiatr, padający deszczyk, tworzyły z gazety parasol, trąbkę, za pomocą wydychanego powietrza starały się wprawić w ruch kawałki papieru, formowały z gazet kule, celowały kulami do kosza. Kolejną zabawę zapewniły plastikowe butelki.  Tutaj przedszkolaki musiały wykazać się sprawnością. Drużyny "zbijały" butelki - kręgle, podążały slalomem między butelkami z kubkiem wody, skakały z butelką między klanami, podawały butelki w rzędach - górą i dołem. Zawody dostarczyły przedszkolakom dużo radości, było wesoło i głośno, bo wszyscy dopingowali swoich kolegów.

Zabawy dzieci przeplatane były wierszykami i piosenkami o tematyce ekologicznej. W jednej z nich dzieci usłyszały, że pomóc Ziemi można segregując śmieci. Dzieci bardzo chętnie zabrały się do segregacji zgromadzonych odpadów. I tak w niebieskim worku znalazły się papier, makulatura, gazety, książki, w żółtym - plastik, metal, opakowania wielo-materiałowe, a w zielonym - szkło białe i kolorowe. Prawidłowe wykonanie zadania pozwala sądzić, że z  segregacją śmieci dzieci zaznajamiane są już w domu.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy postanowili, że chcą zostać przyjaciółmi przyrody. Dotykając rączką zielonego elementu ubrania złożyły przysięgę:

"Obiecuję, że:

nie będę łamać gałęzi,

nie będę zrywać roślin chronionych,

nie będę hałasować w lesie,

nie będę śmiecić,

nie będę niszczyć ptasich gniazd, a zimą będę dokarmiać ptaki".

Za aktywny udział w zabawach i bogatą wiedzę  każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom z napisem Dzień Ziemi  oraz zielony balonik.

Następnie dzieci z wszystkich grup razem z wychowawczyniami przemaszerowały ulicami osiedla z balonami oraz hasłami o tematyce ekologicznej umieszczonymi na transparentach i tablicach, zachęcając mieszkańców naszej miejscowości do zachowań proekologicznych.

Warto mieć nadzieję, że każde spotkanie z dziećmi, na którym jest okazja porozmawiać na tematy związane z ochroną przyrody, przyczyni się do zasiania w każdym z nich ziarna troski o dobro naturalne obecnych i przyszłych pokoleń.

Aleksandra Kołodziejczak