^Powrót na górę
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  

Ostatnie Wydarzenia

POZNAJEMY PRACĘ STRAŻAKA

            Tysiące strażaków pełni codziennie służbę, abyśmy mogli czuć się bezpiecznie. Nie tylko gaszą pożary, ale też pomagają ofiarom wypadków drogowych, ratują ludzi i zwierzęta podczas powodzi, naprawiają szkody powstałe w wyniku burz i wiatrów, dbają o porządek na wielkich imprezach. Wezwani, przyjeżdżają na miejsce natychmiast. Są zawsze gotowi do akcji, bo gdy trzeba ruszyć na pomoc, liczy się każda sekunda.

            Chcąc bliżej zapoznać przedszkolaki z zawodem strażaka przeprowadziliśmy cykl zajęć wychowawczo ? dydaktycznych, a w dniu 29.05.2015r. udaliśmy się do siedziby Ochotniczej Straży Pożarnej w Goczałkowicach - Zdroju. Tam czekali na nas strażacy - Pan Tomek i Pan Mirek.

            Pan Tomek w przystępny i interesujący sposób opowiedział dzieciom o ciężkiej i niebezpiecznej pracy strażaków.  Zapoznał przedszkolaki z wyposażeniem budynku straży - remizy. Dzieci zobaczyły pomieszczenia do przechowywania sprzętu - samochodów, pomp, węży, gaśnic, a także podstawowe wyposażenie ochronne każdego strażaka - kombinezon, hełm, rękawice, buty. Dowiedziały się, że odzież nie powinna krępować ruchów i być zbyt ciężka. Jeśli wymaga tego akcja, strażak dodatkowo zakłada na kombinezon specjalne ubranie żaroodporne lub chroniące przed chemikaliami, olejami lub owadami. Gdy podczas gaszenia pożaru uwalnia się dużo dymu, używa maski gazowej połączonej z butlą ze sprężonym powietrzem.

            Trudno wyobrazić sobie strażaków bez specjalistycznego ekwipunku. Oprócz odpowiedniego ubioru każdy strażak musi mieć toporek z gumową rękojeścią oraz specjalną linkę, za pomocą której między innymi będzie mógł wciągnąć potrzebny sprzęt pomocniczy. Do osobistego ekwipunku każdego strażaka należy również pas bojowy z dołączonym do niego zatrzaśnikiem, czyli karabinkiem pozwalającym dopiąć się do drabiny podczas działań ratowniczych na wysokości oraz nóż ratowniczy przystosowany do cięcia lin i sznurów. Przenośny radiotelefon stanowi element wyposażenia strażaka podczas akcji. Służy do łączności z bazą dowodzenia, zapewniając dobrą słyszalność od kilkuset metrów nawet do kilku kilometrów.

                        Największe zainteresowanie wzbudził w dzieciach wóz strażacki. A ponieważ strażacy nie tylko gaszą ogień, ale też pomagają innym służbom w niebezpiecznych sytuacjach, potrzebują więc różnych wozów ratowniczo - gaśniczych, z drabiną obrotową lub podnośnikiem, ratownictwa chemicznego i medycznego, niewielkich samochodów dowodzenia i łączności oraz dużych do gaszenia pożarów lasów czy samolotów. Po akcji każdy pojazd jest dokładnie sprawdzany w warsztacie samochodowym, by był gotowy do kolejnego zadania.

            Pan Tomek zademonstrował dzieciom wyposażenie wozu ratowniczo - gaśniczego. Jest w nim wszystko, co może się przydać strażakom podczas akcji - od pachołków drogowych do butli ze sprężonym powietrzem. Wszystkie przedszkolaki miały również możliwość zobaczenia wozu strażackiego w środku, tam, gdzie znajduje się specjalna kabina załogi. W oparciach foteli są zamocowane aparaty oddechowe, tak by w razie potrzeby można było błyskawicznie je założyć.  

            Dużą atrakcją dla dzieci było załączenie przez wybrane dzieci i wysłuchanie syreny alarmowej, jednak największą możliwość samodzielnego polewania wodą z węża gaśniczego. Dzieci dowiedziały się, że nie każdy pożar wolno gasić wodą. Oprócz wody do głównych środków gaśniczych zaliczamy pianę, specjalne proszki, dwutlenek węgla, piasek i ziemię. Do gaszenia małych pożarów służą ręczne gaśnice.

            Dzieci dowiedziały się także, czym powinien charakteryzować się każdy strażak. Odwaga, chęć niesienia pomocy i gotowość do narażania własnego zdrowia i życia... oto niezbędne cechy  strażaka. Ale nie tylko. Praca strażaka wymaga również umiejętności zachowania zimnej krwi w bardzo trudnych sytuacjach i łatwości współdziałania z innymi ludźmi.

            Przedszkolaki ze swojej strony wykazały się znajomością numeru alarmowego straży pożarnej 998 oraz ogólnego numeru alarmowego 112.

            Za ciekawą prelekcję dzieci podziękowały Panom Strażakom wiązanką kwiatów oraz własnoręcznie wykonanym upominkiem - ilustrację obrazującą akcję ratowniczą.

Aleksandra Kołodziejczak

 

Copyright © 2013 Przedszkole nr 2 Goczałkowice-Zdrój