Warsztaty "Objazdowa piekarnia"

Chleba chcę,
                                                                                                                 Lecz i wiedzieć mi się godzi,
                                                                                                          Z czego też to chleb się rodzi.........?

Władysław Bełza "Abecadło o chlebie "

W tym roku szkolnym kładziemy szczególny nacisk na  tematykę  promującą zdrowy styl życia . Nasze przedszkolaki , na zajęciach, uczą się o tym , jak zdrowo się odżywiać, jakie posiłki należy codziennie spożywać, przezwyciężają uprzedzenia do niektórych potraw. Dzieci uczą się , jak samodzielnie przygotować zdrowe przekąski.                                                                                                                                                    Na warsztatach we wrześniu, dowiedziały się, jak powstaje miód, a dzisiaj miały możliwość samodzielnego  przygotowania i upieczenia chleba.

6 października przedszkolaki wzięły udział w warsztatach etnologicznych pt. "Objazdowa piekarnia".  W czasie zajęć  poznały dzieje chleba od najstarszych czasów po współczesność. Prowadzący opowiadali dzieciom o wartości chleba dawniej i jego znaczeniu obecnie.

Niektórzy szczęśliwcy pamiętają rumiane bochny wypiekane w babcinym piecu. Większość zna chleb kupowany w piekarni. Podczas warsztatów można było  przywołać wspomnienia i posiedzieć w aurze niezapomnianego zapachu - a przy okazji zjeść własnoręcznie zrobiony chlebek..........

Podczas warsztatów,  przedszkolaki z zapałem wcieliły się w rolę "piekarzy".  Własnoręcznie mieszały składniki, wyrabiały ciasto, formowały bułki i rogaliki, posypywały pieczywo makiem, układały na blasze.

Gdy bułeczki piekły się w elektrycznym piekarniku , dzieci dowiedziały się jak wygląda chleb w Rumunii, Indiach , Japonii . Obejrzały także film o pieczeniu chleba w tradycyjnej tureckiej piekarni.

Podczas zajęć,  dzieci uzupełniły swoje wiadomości o zbożach i pozyskiwaniu z nich mąki na chleb. Podziwiały  również stare narzędzia tj. cep, łopatę chlebową, słomianki.

Na zakończenie zdawały "egzamin na piekarza", polegający na wkładaniu "na niby" chleba do pieca, który pozytywnie zaliczyły, wykazując się dużą sprawnością potrzebną w pracy piekarza.

W końcu długo oczekiwany moment- wyciągnięcie z pieca pachnącego pieczywa.

Punktem kulminacyjnym warsztatów było oglądanie gotowych wypieków, które dzieci zabrały do domu.

Małgorzata Władarz