Spotkanie autorskie z Markiem Szołtyskiem

Spotkania z ciekawymi ludźmi to jedna z najciekawszych form propagowania wiedzy o regionie. Nic przecież nie zastąpi żywego kontaktu z osobą, która swoją pracą i twórczością tworzy krajobraz śląska czyli naszej małej ojczyzny.

W poniedziałek 26  października 2015r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w spotkaniu z panem Markiem Szołtyskiem, autorem książek dla dorosłych i dzieci pisanych po Śląsku.

Pełne humoru bajeczki są chętnie czytane i oglądane przez rodziców i dzieci. Podczas spotkania przedszkolaki poznały takie pozycje książkowe jak: Bojki Śląskie" Elementarz Śląski, a przede wszystkim  "Graczki" - czyli zabawy. Wielkie zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła walizka, a w szczególności jej zawartość. Po jej otwarciu okazało się, że w środku znajdują się proste zabawki własnoręcznie wykonane przez dzieci w czasach kiedy nie było lalek Barbie, klocków Lego i komputera.    Do ich wykonania używano kolorowych szmatek, szpulek po niciach, oraz różnej wielkości patyków znajdowanych przez dzieci w krzakach, na łące oraz w domach. Wśród graczek dzieci zobaczyły "flintę", i "pistołla" na druciki oraz jak się z nich strzelało, piłkę szmacianą, którą początkowo grano na Śląsku, "bachroczkę", czyli pyzatą szmacianą lalkę i "ptoszka - klepoka", który był najbardziej charakterystyczną zabawką sprzedawaną na Śląsku przez Góralki, oraz szmacianą mysz wyskakującą z dłoni.

W bardzo przyjemnej atmosferze zabawy i humoru dzieci miały okazję poznać nazwy zabawek w gwarze śląskiej i tak słoń po Śląsku to - elefant, osioł to -  yjzel, a wielbłąd to - kamela. Z pomocą autora i nauczycielek dzieci powtarzały te trudne dla nich wyrazy i mamy nadzieję, że pozostaną w ich pamięci.

Śląskie bajtle często sprawiały kłopoty swoim rodzicom, dlatego też straszono ich "Utopkami", które mieszkały nad wodą, oraz "Bebokami", które chowały się w piwnicach,  a ich zadaniem było łapanie małych łobuzów, wkładanie ich do worka i okładanie patykiem po tyłku.

Pisarz barwnie i dowcipnie opowiadał o dziejach powstawania swoich książek i zabawek.

Marek Szołtysek okazał się świetnym gawędziarzem, którego przedszkolaki słuchały z otwartymi buziami. Spotkanie okazało się niezapomnianym przeżyciem  i dobrą zabawą.

Na zakończenie spotkania dzieci zaśpiewały piosenkę "Polskie ABC", wręczyły pamiątkowy upominek oraz serdecznie podziękowały za udane spotkanie.

Bardzo dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Gminnej Bibliotece Publicznej w Goczałkowicach - Zdroju za zorganizowanie tego ciekawego spotkania i wizytę w naszym Przedszkolu.

zredagowała nauczycielka Przedszkola nr 2

Iwona Maśka