"JESTEŚMY ŻYCZLIWI"

Pozytywne, życzliwe, grzeczne odnoszenie się do siebie to sztuka nie lada. Łatwiej w złości coś burknąć, wykrzyczeć, niż wysłuchać i spokojnie porozmawiać. Sprawiać radość innym, pamiętać o nich, starać się być przyjacielem, umieć uznać swój błąd, pomyłkę, przeprosić, to wyzwanie, które choć trudne wcale nie jest dziś niemożliwe. Pokazały nam to przedszkolaki.

Życzliwość jako składowa szacunku, przyjaźni, solidarności, czy bezinteresownego dobra, którym obdarowujemy innych, była tematem przewodnim zajęć w miniony poniedziałek - 23.10.2015. Dzieci wszystkich grup wiekowych spróbowały zmierzyć się z pytaniem "co to znaczy być życzliwym?". Ich odpowiedzi wskazują, że ogólne znaczenie tego słowa jest im świetnie znane
i zrozumiałe. Dawały przykłady takiego zachowania poprzez stosowanie zwrotów grzecznościowych, bycia uczynnym wobec innych, dzielenia się zabawkami, bycia dobrym i grzecznym, jak również dzielenia się uśmiechem w czasie pobytu w domu i przedszkolu. Dzieci uznały, że być życzliwym, to pomagać sobie wzajemnie, zapraszać do zabawy szczególnie tych, którzy płaczą, czy są smutni. Również poszanowanie praw każdego z nich (przypomniane w tym dniu) do zabawy, wypoczynku, nauki, okazywania emocji, opieki lekarskiej i wiele innych, to oznaka życzliwości wobec drugiego człowieka.

Wiele przygotowanych zabaw tego dnia miało wzbudzić w przedszkolakach chęć dzielenia się dobrem. Już sam czerwony kolor przedmiotów kojarzył się dzieciom z sercem, miłością, ciepłem, dobrocią. Przekazywany z rąk do rąk mięciutki, czerwony pomidor sprawiał, że dzieci starały się być delikatne i ostrożne. Podawany, jak papierowe, kruche serduszko, kolejnemu koledze wzmacniał przyjaźń, miłość i dobroć. Zachęcał do dzielenia się uśmiechem, jak również wyciszał dzieci próbujące skupić się na zadaniu.

Czytane w tym dniu, w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, opowiadania, np. "Zaczarowany flet", "Dobre słówka", "Dobre zwyczaje", czy "Szewczyk Dratewka", pobudzały wyobraźnię dzieci i utwierdzały w prawidłowości dobrych zachowań.

Dużą radość sprawiały dzieciom różnego rodzaju zabawy, m.in. "Pomóż koledze"  - polegająca na prowadzeniu przez labirynt z zawiązanymi oczami, zapraszaniu pod parasol w deszcz, służeniu ramieniem na śliskim chodniku, pocieszaniu smutnych osób; czy zabawy taneczne do piosenek "Nie chcę cię", "Dwóm tańczyć się zachciało", czy "Podajmy sobie ręce".

Aby zapamiętać ten szczególny dzień i podzielić się radością z innymi, przedszkolaki wykonały dla kolegów i rodziców upominki w postaci "uśmiechniętej buźki", papierowych kwiatów, laurek, czy słoneczek -  symbolu Światowego Dnia Życzliwości.

Myślę, że dziś, gdy na świecie coraz częściej dochodzi do bezmyślnych aktów agresji, nieuzasadnionych mordów niewinnych, warto mówić o takich wartościach jak tolerancja, życzliwość, akceptacja inności, dobro, miłość. Przyszłość należy do młodych pokoleń i to od nas zależy, jak je wychowamy. A zwracając się do nas z pytaniami typu, "proszę pani, prawda, że nie wolno nikogo bić?", albo "proszę pani, prawda, że nie wolno się z nikogo wyśmiewać?" -  widać, że dzieci bardzo potrzebują akceptacji dobrych, życzliwych zachowań. Często daję im przykład - "czy panie do siebie krzyczą?", "czy panie się na siebie gniewają?" Warto wtedy zobaczyć ich minki i zmianę zachowania. I najważniejsze jest to, że możemy dobre zachowania utrwalać codziennie, nie tylko od święta.

Anna Czernecka - Mac