Wigilia w naszym przedszkolu

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze dani w roku, z którymi my Polacy jesteśmy bardzo związani. W tym szczególnym okresie staramy się zawsze być blisko siebie, by wspólnie zasiąść przy wigilijnym stole, złożyć sobie życzenia, przełamać się opłatkiem i razem przy choince zaśpiewać przepiękne polskie kolędy.

Ten piękny zwyczaj jest również kultywowany w naszym przedszkolu. W tym roku szkolnym spotkanie przy wigilijnym stole z udziałem wszystkich dzieci i pracowników placówki miało miejsce 22  grudnia.

W blasku kolorowych świateł choinki i magicznego wystroju sal, dzieci z grup starszych "Pszczółki" i "Sowy" zaprezentowały piękne przedstawienie pt. "Wigilia u babci i dziadka" i wprowadziły wszystkich obecnych, w radosną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie zawierało tak ważny dla nas wątek scalania rodziny i szanowania wszystkich jej członków. Do wspólnego świętowania zapraszali odwiedzających dom gości nestorzy rodu - babcia i dziadek oraz rodzice - mama i tata. Na wigilijnym stole przykrytym śnieżnobiałym obrusem znalazły się tradycyjne w naszym regionie potrawy - zupa grzybowa, ryba, zasmażana kapusta, ziemniaki, kompot z suszonych owoców, makówki i śnieżnobiały opłatek. Pod obrusem położono siano - to symbol narodzenia Jezusa w ubogiej stajence.

Po obejrzeniu przedstawienia wszystkim zebranym dzieciom i pracownikom przedszkola życzenia złożyła i przełamała się opłatkiem pani dyrektor, następnie to samo uczynili wszyscy pracownicy, nauczyciele i dzieci ze wszystkich grup wiekowych.

Największą ciekawość wśród dzieci budziła kolorowa choinka, a pod nią barwne prezenty pozostawione przez "Aniołka". Rozpakowywanie ich odbyło się wśród śmiechu i okrzyków radości.

Po zakończeniu spotkania wszystkie przedszkolaki udały się do swoich sal, gdzie przy pięknie i świątecznie nakrytych stołach spożyły wigilijny obiad.

Mamy nadzieję, że to spotkanie na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.

Zredagowały
Bożena Rak