AKADEMIA ZDROWEGO UŚMIECHU

Zęby mleczne wymagają takiej samej opieki jak stałe. To od nich zależy, jakie zęby dzieci będą miały w przyszłości. Próchnica to choroba zakaźna, powoduje zakażenie pozostałych zębów. Nie leczone są źródłem ognisk zapalnych siejących bakterie na zdrowie całego organizmu dziecka. W trosce o naszych podopiecznych i dbając o ich zdrowy uśmiech w przedszkolu odbyły się prozdrowotne warsztaty edukacyjne dla dzieci z zakresu profilaktyki jamy ustnej przygotowane przez wykwalifikowane asystentki z Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji Dentolandia.

27.01.2016 roku dzieci z wszystkich grup wiekowych po śniadaniu umyły zęby i spotkały się w jednej z sal. Tam czekał już na nie niesforny łobuz DINUŚ - duża maskotka w asyście dwóch pań. Po przywitaniu się z dziećmi i przedstawieniu, asystentki w przystępny, zabawowy sposób i przy użyciu różnych akcesoriów zapoznały dzieci z budową i nazwami poszczególnych zębów. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały o robaczkach próchniaczkach  - czarnych plamkach, które lubią słodycze, robią sobie domki w ząbkach i tam mieszkają, gdy sięgną głęboko do korzeni to odczuwamy ból. Bardzo podobała się dzieciom oglądana bajka o dwóch Dinusiach z których każdy zachowywał się inaczej. Nasi podopieczni prawidłowo ocenili postawy pozytywne i negatywne tych braci. Nie miały też problemów z klasyfikacją zdrowych i niezdrowych produktów. W trakcie warsztatów nie zabrakło ćwiczeń praktycznych. Dzieci wybierały przedmioty potrzebne do higieny jamy ustnej i słuchając wskazówek wykonywały prawidłowe ruchy podczas mycia zębów. Wiele radości i uśmiechu można było zobaczyć na twarzach naszych przedszkolaków podczas zabawy w pana doktora. Dentystą został jeden z przedszkolaków, a pacjentem niesforny Dinuś. Podczas zabawy dzieci poznały akcesoria, którymi posługuje się stomatolog, kolejność wykonywanych przez niego działań oraz oceniały dobre lub złe zachowania pacjenta. Kolejna bajka o panu doktorze, który naprawiał zepsuty ząbek, była dla dzieci tylko przypomnieniem zdobytych podczas warsztatów wiadomości. Natomiast gra komputerowa w którą wraz z asystentkami grały wszystkie dzieci, była potwierdzeniem, że zdobyły wiele nowych wiadomości i umiejętności, gdyż potrafiły trafnie rozwiązywać zagadki.

Po części zabawowej nadszedł czas na działania praktyczne, wykonane zostało wstępne badanie uzębienia wszystkich dzieci, a wyniki badań zostały przekazane rodzicom.  Każdy przedszkolak otrzymał lusterko dentystyczne, którym był badany oraz nalepkę DZIELNY PACJENT.

Spotkanie miało na celu zapoznanie się dzieci z zasadami prawidłowej higieny jamy ustnej oraz wspomóc adaptację małego pacjenta do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Mamy nadzieję, że w ten zabawowy sposób dzieci przełamały strach przed dentystą.

nauczyciel: Edyta Smejkal