^Powrót na górę
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  

Ostatnie Wydarzenia

 

AKADEMIA ZDROWEGO UŚMIECHU

Zęby mleczne wymagają takiej samej opieki jak stałe. To od nich zależy, jakie zęby dzieci będą miały w przyszłości. Próchnica to choroba zakaźna, powoduje zakażenie pozostałych zębów. Nie leczone są źródłem ognisk zapalnych siejących bakterie na zdrowie całego organizmu dziecka. W trosce o naszych podopiecznych i dbając o ich zdrowy uśmiech w przedszkolu odbyły się prozdrowotne warsztaty edukacyjne dla dzieci z zakresu profilaktyki jamy ustnej przygotowane przez wykwalifikowane asystentki z Centrum Stomatologii Dziecięcej i Ortodoncji Dentolandia.

27.01.2016 roku dzieci z wszystkich grup wiekowych po śniadaniu umyły zęby i spotkały się w jednej z sal. Tam czekał już na nie niesforny łobuz DINUŚ - duża maskotka w asyście dwóch pań. Po przywitaniu się z dziećmi i przedstawieniu, asystentki w przystępny, zabawowy sposób i przy użyciu różnych akcesoriów zapoznały dzieci z budową i nazwami poszczególnych zębów. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały o robaczkach próchniaczkach  - czarnych plamkach, które lubią słodycze, robią sobie domki w ząbkach i tam mieszkają, gdy sięgną głęboko do korzeni to odczuwamy ból. Bardzo podobała się dzieciom oglądana bajka o dwóch Dinusiach z których każdy zachowywał się inaczej. Nasi podopieczni prawidłowo ocenili postawy pozytywne i negatywne tych braci. Nie miały też problemów z klasyfikacją zdrowych i niezdrowych produktów. W trakcie warsztatów nie zabrakło ćwiczeń praktycznych. Dzieci wybierały przedmioty potrzebne do higieny jamy ustnej i słuchając wskazówek wykonywały prawidłowe ruchy podczas mycia zębów. Wiele radości i uśmiechu można było zobaczyć na twarzach naszych przedszkolaków podczas zabawy w pana doktora. Dentystą został jeden z przedszkolaków, a pacjentem niesforny Dinuś. Podczas zabawy dzieci poznały akcesoria, którymi posługuje się stomatolog, kolejność wykonywanych przez niego działań oraz oceniały dobre lub złe zachowania pacjenta. Kolejna bajka o panu doktorze, który naprawiał zepsuty ząbek, była dla dzieci tylko przypomnieniem zdobytych podczas warsztatów wiadomości. Natomiast gra komputerowa w którą wraz z asystentkami grały wszystkie dzieci, była potwierdzeniem, że zdobyły wiele nowych wiadomości i umiejętności, gdyż potrafiły trafnie rozwiązywać zagadki.

Po części zabawowej nadszedł czas na działania praktyczne, wykonane zostało wstępne badanie uzębienia wszystkich dzieci, a wyniki badań zostały przekazane rodzicom.  Każdy przedszkolak otrzymał lusterko dentystyczne, którym był badany oraz nalepkę DZIELNY PACJENT.

Spotkanie miało na celu zapoznanie się dzieci z zasadami prawidłowej higieny jamy ustnej oraz wspomóc adaptację małego pacjenta do wizyt w gabinecie stomatologicznym. Mamy nadzieję, że w ten zabawowy sposób dzieci przełamały strach przed dentystą.

                                                                                          nauczyciel: Edyta Smejkal

 

Copyright © 2013 Przedszkole nr 2 Goczałkowice-Zdrój