Wycieczka do Sztolni Królowej Luizy

W ramach realizacji projektu edukacyjnego "Edukacja regionalna" - kultywowanie tradycji naszych przodków i rozwijanie patriotyzmu wśród dzieci w wieku przedszkolnym" została zorganizowana wycieczka do Zabrza do Sztolni Królowej Luizy. To jedyny tego typu kompleks edukacyjno - turystyczny, powstały na bazie zrewitalizowanych naziemnych i podziemnych przestrzeni XIX -wiecznej Kopalni Królowa Luiza oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej - największej budowli hydrotechnicznej w europejskim górnictwie węglowym. Nie ma chyba lepszego miejsca, w którym przedszkolaki mogłyby poznać historię górnictwa węglowego, w tym techniki i warunki pracy pod ziemią, jak również specyficzne śląskie obyczaje i własne dziedzictwo kulturowe.

Kim jest hajer?  Jak powstaje węgiel? - to podstawowe pytania, na które nasi podopieczni poznali wyczerpujące odpowiedzi. Jednak zanim rozpoczęliśmy naszą przygodę, każdy uczestnik został zaopatrzony w kask górniczy, abyśmy mogli bezpiecznie poznawać chodniki kopalniane, zaaranżowane w sposób dostępny dla najmłodszych poszukiwaczy przygód. W podziemnej trasie naszej wędrówki towarzyszył nam przewodnik, który z wielkim zaangażowaniem i ogromnym wyczuciem pedagogicznym potrafił tak małym odbiorcom przekazać dość trudną i odległą w czasie wiedzę. Głęboko pod ziemią śledziliśmy maszyny górnicze podczas pracy oraz rozwój technik górniczych na przestrzeni ostatnich 200 lat. Mieliśmy okazję poznać uczucie głębokiej ciemności, pokonywać wąskie i niskie korytarze i zaznać przyjemności podróży kolejką podziemną. Mogliśmy wcielić się w rolę górników obsługujących windę i poznać sygnały dźwiękowe, którymi się posługują. Spotkaliśmy prawdziwego ducha kopalni ? Skarbnika, który opowiadał nam ciekawe legendy o kopalni oraz poczęstował wszystkich uczestników wycieczki kopalniokami. Miłym zaskoczeniem dla naszych podopiecznych było szereg nowoczesnych stanowisk multimedialnych, które wspierały prowadzenie zajęć edukacyjnych, poprzez gry i zabawy dydaktyczne prowadzone przez przewodnika. I tak poznawaliśmy galowy i roboczy strój górnika, strój śląskiego rolnika, śląskie przyśpiewki i pieśniczki, uczyliśmy się gwary śląskiej, ćwiczyliśmy spostrzegawczość. Podczas pobytu w kopalni poznawaliśmy historię regionu i śląskie obyczaje.

W trakcie naszej wycieczki mieliśmy również czas na odpoczynek. W ogrzewanym namiocie dzieci mogły spożyć przygotowany w przedszkolu posiłek i własne smakołyki oraz podziwiać krajobraz wokół kopalni, ponieważ namiot był wyposażony w ogromne wielkie okna. To również był czas na integrację z całą społecznością przedszkolną a przede wszystkim na dzielenie się wrażeniami i przeżyciami z pobytu pod ziemią, ponieważ w kopalni należało zachowywać się bardzo cicho.

Wycieczka do Sztolni Królowa Luiza była niezwykle wartościowa dla dzieci, które mogły pogłębić wiedzę na temat ciężkiej pracy górnika. Przedszkolaki w atrakcyjny i nietuzinkowy sposób nabywały wiedzą dotyczącą swoich przodków i w doskonały sposób integrowały się z grupą oraz wyjątkowo miło spędzały czas.

zredagowała: Edyta Smejal