Herbacianym szlakiem - warsztaty etnologiczne

12.02.2016r nasze przedszkolaki miały okazję uczestniczyć w warsztatach etnologicznych  pt. "Herbacianym szlakiem". W kilka chwil wyruszyliśmy w podróż, która wiodła przez wszystkie kontynenty - zwiedzaliśmy miejsca w których rośnie herbata, poznawaliśmy kulturę picia herbaty w różnych zakątkach świata. Naszej podróży towarzyszyła oryginalna muzyka.

Dowiedzieliśmy się co to są tipsy i jakim sposobem herbata była dawniej dostarczana do Europy. Wiemy, że z Chin do Europy transport herbaty na wielbłądzie trwał cały, długi rok, a dzięki wybudowaniu kolei transsyberyjskiej już tylko siedem dni, czyli krótki tydzień. Znamy także historię odkrycia herbaty - to dzięki cesarzowi Szen Nung możemy dziś rozkoszować się jej smakiem. Najciekawszym jednak elementem z całych warsztatów, który wzbudził w przedszkolakach największe zainteresowanie była możliwość zobaczenia, a potem skosztowania różnego rodzaju herbat z całego świata. Najbardziej smakowała dzieciom herbata owocowa, mniej zielona, ale i tak chętnie ją wypiły z czarek siorbiąc i mlaskając jak na prawdziwych smakoszy herbaty przystało.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły  w warsztatach, a herbata którą próbowały wprowadziła ich w wesoły nastrój. Trzeba przyznać, że to były bardzo udane zajęcia, dzięki którym nasi mali eksperci od herbaty są o wiele mądrzejsi.

KAMPAI

Anna Szmajduch