Wigilia po śląsku

Wszyscy z niecierpliwością czekamy na święta. Szczególnie, gdy jest to Boże Narodzenie. Dzieci wypatrują Mikołaja, Aniołka, Dzieciątka, w zależności od regionu Polski. W przedszkolu też czuć świąteczną atmosferę. Zmienia się wystrój sal, korytarzy, na pracach pojawiają się choinki, aniołki. Coraz głośniej słychać kolędy. W korytarzach rozchodzi się piękny zapach świątecznych pierniczków wyrabianych przez dzieci. Jest to czas, kiedy nasze serca biją mocniej, stajemy się lepsi, grzeczniejsi i życzliwsi dla innych ludzi, to najpiękniejszy okres w roku.

Jest to również czas, kiedy nauczycielki sięgają po zimowe baśnie H. Ch. Andersena, jak "Królowa Śniegu", czy "Dziewczynka z zapałkami". Ta ostatnia uwrażliwia nas na cudze nieszczęście, przypomina nam, że na świecie są osoby, które mają ciężką sytuację, nie mają domu i warto pamiętać o zostawieniu dla nich tradycyjnie wolnego nakrycia. Wszyscy mieliśmy okazję usłyszeć ją w wydaniu śląskim pt. "Dziołszka ze sztracheclami" i ujrzeć inne, pozytywne jej zakończenie, gdyż nie zamarza nam ona, tylko spotyka krewnych i otrzymuje prezenty od ojca, matki i babki. Wspólnie idą na Pasterkę przywitać Ponboczka, kery się w betlyjce narodził.

20 grudnia, w piątek, dzieci obu grup młodszych przygotowały Wigilię po śląsku. Mimo, iż choroba zmogła nam część artystów, daliśmy radę. Pięknie wybrzmiały wiersze, życzenia i kolędy.

Gwara śląska śmieszy dzieciaki, gdy się im czyta "Bojki śląskie" Marka Szołtyska. Niezrozumiałe słowa są często powtarzane jako wesoła ciekawostka. I jak tu się nauczyć wiersza, gdy na co dzień mówi się czystą polszczyzną? A jeszcze wystąpić w tak ważnym przedstawieniu! Dumni możemy być, że ta trudna sztuka im się udała.

W tej miłej, świątecznej atmosferze, wręczono nagrody w konkursie na "Najpiękniejszą bombkę choinkową".

A na koniec - cóż... Tradycyjnie połamaliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie bożonarodzeniowe życzenia i udaliśmy się do sal, gdzie na dzieci czekały słodkie niespodzianki.

Na wigilijne spotkanie z przedszkolakami zapraszamy już za rok, a dziś powtarzamy za średniakiem:

Winszujymy, cobyście bez te Godnie Świynta
         i cołki Nowy Roczek byli wyzgerni
         jak nowonarodzony we betlyjce Ponboczek!

Anna Czernecka-Mac