DNI OTWARTE W NASZYM PRZEDSZKOLU

W dniach 08 - 09.03.2016r. w naszej placówce odbyły się Dni Otwarte Przedszkola. Dzieci w towarzystwie swoich rodziców miały okazję zobaczyć jak wygląda dzień przedszkolaka i aktywnie w nim uczestniczyć.

We wtorek tj. 08.03.2016 r. nasi goście zostali powitani przez p. dyrektor, która w krótkiej prelekcji przedstawiła główne zasady funkcjonowania naszego przedszkola. Zapoznała rodziców ze stroną internetową oraz przybliżyła projekty realizowane przez naszą placówkę (goście mogli zobaczyć multimedialny pokaz podsumowujący tegoroczny projekt: "Żywienie na wagę zdrowia"). Natomiast wszystkie dzieci obejrzały bajkę "Kajtuś idzie do przedszkola", następnie uczestniczyły w różnego rodzaju zabawach ruchowych wg M. Bogdanowicz: "Gdy dobry humor mam", "Praczki", "Głowa, ramiona, kolana, pięty", "Nie chcę Cię", "Rolnik sam w dolinie", "Stary niedźwiedź mocno śpi", "Pingwin", "Pajacyk". Zajęcia zakończyły się kolorowaniem obrazków "Pajacyka" i wspólną zabawą. Przyszłe przedszkolaki otrzymały kolorowe baloniki i pamiątkowe książeczki.

W środę wszystkich powitał aktor Teatru Własnego p. Grzegorz Stanisławiak i zaprosił na przedstawienie pt. "Wierszobranie". Na wstępnie opowiadał o sobie. Gdy był mały bardzo lubił książki, najpierw czytała mu mama, tata i babcia, potem nauczyciele w przedszkolu, gdy potrafił już czytać, robił to sam. Dziś zna wiele pięknych wierszy na pamięć. Aktor nie tylko zachęcał dzieci do oglądania i czytania książek, ale i wzbogacał ich słownik wprowadzając i tłumacząc pojęcia związane z teatrem tj.: aktor, kostium, scenariusz, didaskalia, sufler. Zwracał też uwagę na właściwe zachowania, stosowanie słów grzecznościowych, dobre maniery. Dzieci chętnie współpracowały z gościem: trzymały kciuki, podczas gdy aktor szukał zagubionego scenariusza, wcielały się w rolę postaci biorących udział w inscenizacjach, z radością przywdziewały kostiumy i rekwizyty np.: głowinki (czapki z maskotkami) czy pacynki. Żywiołowo reagowały wypowiadając teksty przedstawianych wierszy czy klaszcząc.

Wiersze Juliana Tuwima "Rzepka" i Jana Brzechwy "Pali się", które zostały odegranie przez dzieci z naszego przedszkola jak i przyszłych przedszkolaków oraz ich rodziców, uzmysłowiły nam, że kampania Cała Polska Czyta Dzieciom, którą od lat prowadzimy w naszym przedszkolu przynosi ogromne efekty. Dzieci pod okiem profesjonalisty wykazały się dużą znajomością tekstów literackich i zdolnościami aktorskimi.

Udział w dniach otwartych dostarczył zarówno naszym przedszkolakom jak i dzieciom z zewnątrz wiele niezapomnianych przeżyć i mnóstwo radości. Pokazał, że nasze przedszkole to wspaniałe miejsce, gdzie można razem wesoło spędzać czas i zdobywać wiedzę na temat otaczającego świata.

Edyta Smejkal

Anna Szmajduch