"ŚWIĘTA Z JAJEM"
    16 marca w naszym przedszkolu dzieci z wszystkich grup wiekowych uczestniczyły w warsztatach etnologicznych pt. "Święta z jajem". Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się o wielu ciekawych zwyczajach związanych z nadejściem wiosny oraz tradycjami Świąt Wielkanocnych.

Dzieci miały okazję zobaczyć różne jaja z całego świata m.in. kurze, przepiórcze i strusie  porównując ich wygląd i wielkość. Poznały tradycje wiosenne tj. festiwal kolorów w Indiach podczas którego ludzie wychodzą na ulicę, polewają się wodą i obsypują kolorowymi proszkami. Rozpoznawały odgłosy ptaków zwiastujących nadejście wiosny - słowika i bociana.

Jak stare ludowe przysłowie głosi "Co kraj to obyczaj", dlatego dzieci wybrały się w podróż multimedialną po świecie, aby zobaczyć świąteczne tradycje, kultywowane nie tylko w Polsce. Przedszkolaki rozmawiały o naszych zwyczajach związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych tj. robienie palm, malowanie jajek, chodzenie ze święconką, czy lany poniedziałek. Dzieciom bardzo spodobały się zabawy z jajkami organizowane w innych krajach. Najsłynniejsze polowanie na jajka odbywa się co roku w Białym Domu, gdzie para prezydencka zaprasza do zabawy amerykańskie rodziny. W trakcie wspólnej rozrywki odbywają się zawody w turlaniu jajek.

Najbardziej jednak spodobała się dzieciom część praktyczna spotkania - robienie jajka ze sfilcowanej wełny.. było mokro i kolorowo.. a przede wszystkim bardzo ciekawie. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem kulały w dłoniach filcowe jajka, które następnie zabrały do domów jako część świątecznej dekoracji wykonanej własnoręcznie.

Myślę że spotkanie to na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

Agata Bajbuła