"Na świętego Grzegorza

pójdzie zima do morza"

Po długiej zimie dzieci z utęsknieniem oczekiwały przyjścia wiosny. Każdego dnia obserwowały pogodę i przyrodę. 21 marca jak co roku wszystkie grupy przedszkolne spotkały się w jednej z sal na imprezie związanej z tradycją "Żegnania zimy i witania wiosny".

Spotkanie rozpoczęło się od wspomnień z minionych zimowych dni. Następnie z utęsknieniem dzieci wymieniały charakterystyczne cechy upragnionej wiosny. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że każda pora roku jest piękna i podczas głosowania "Którą porę roku lubisz bardziej?", głosy rozłożyły się równomiernie.

Nauczycielki prowadzące uroczystość zaprosiły dzieci do obejrzenia, krótkiego przedstawienia kukiełkowego. Strach na wróble i bałwanek śniegowy kłócili się, która pora roku jest ładniejsza. Wreszcie doszli do porozumienia, gdyż "zgoda jest najważniejsza", a każda pora roku jest piękna. Bałwanek musiał odejść, gdyż ciepłe słonko i szary niepozorny wiosenny poseł skowronek zwiastowały nadejście wiosny. Na salę wleciały też różne inne ptaszki, które swoimi trelami oznajmiły wszystkim przedszkolakom, że to koniec zimy.

Do sali zapukał listonosz przynosząc telegram. Po odczytaniu przez panią dyrektor wiadomości od PANI WIOSNY, która bardzo chce już powrócić, ale nie wie, czy jesteśmy przygotowani na jej przyjście, każda grupa gromkim chórem zawołała: "Owszem, owszem tak, tak, tak!".

Zawitali również inny goście: wiewióreczka, jaskółeczka, niedźwiadek przybyli zapytać o wiosnę. To przedszkolaki z najstarszej grupy przygotowały, krótką scenkę teatralną. Nawet najmłodsi nasi podopieczni wcielili się w rolę ogrodników i zapewnili nas wszystkich, że sieją i sadzą, więc warzyw, owoców i pięknych kwiatów nam nie zabraknie.

Podczas pogadanki o wiosennych kwiatach, przedszkolaki wykazały się wiedzą ekologiczną, nie będą niszczyć i zrywać zwiastunów wiosny. Nauczycielki zaprosiły do obejrzenia bajki na ten temat z serii "Miś Uszatek", przedszkolaki wysłuchały również "Wywiadu z bocianem".

Do sali wkroczył pochód z MARZANNĄ, po krótkiej prezentacji chochoła ze słomy, wspólnie szukaliśmy sposobu pozbycia się tego symbolu ZIMY. Żadna propozycja nie była zgodna z poszanowaniem naszego środowiska, postanowiliśmy więc, wysłać ją pocztą za morze. Nadszedł czas spakowania tej cennej przesyłki, dzieci z przejęciem umieściły MARZANNĘ w dużym pudle, owinęły sznurkiem, przykleiły znaczek i gotowe. Teraz mogła wkroczyć wiosna, którą przywitaliśmy tańcem i piosenką.

Na zakończenie naszej imprezy, paskami kolorowej bibuły ustroiliśmy GAIK - MAIK, a nasza uroczystość dobiegła końca. Symbol WIOSNY został w triumfalnym pochodzie umieszczony w ogrodzie przedszkolnym.

W ten sposób pożegnaliśmy zimę i powitaliśmy wiosnę tańcem, wierszem, piosenką i radosnymi okrzykami.  Celem spotkania było integrowanie społeczności przedszkolnej we wspólnym przeżywaniu i zabawie, angażowanie dzieci do aktywnego udziału w uroczystościach przedszkolnych, zapoznawanie z tradycją związaną z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny, rozpoznawanie i nazywanie zwiastunów wiosny, kształtowanie wrażliwości na piękno otoczenia przyrodniczego oraz wyrabianie poczucia odpowiedzialności za środowisko.

Smejkal Edyta