POZNAJEMY ZAWODY - WIZYTA W APTECE

Zdrowie to jedna z najważniejszych wartości człowieka. Warunkuje możliwość działania, radość życia, poczucie szczęścia.  Zdrowie należy pielęgnować poprzez zdrowy styl życia, prawidłowe odżywianie, wyrabianie nawyków higieny osobistej i życia codziennego.

Rodzice i wychowawcy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że kształtowanie nawyk ów higieniczno-kulturalnych i zdrowotnych należy rozpocząć od najmłodszych lat, by dziecko nie zdążyło nagromadzić niewłaściwych zachowań i doświadczeń.

Edukacja małego dziecka wymaga wyobraźni, ciągłych poszukiwań, doboru zadań wiążących się z problemami  współczesnego świata. Powinna być dla dziecka przygodą: od poznania siebie- do poznania środowiska, w którym żyje. Dziecko powinno przyswajać sobie wiedzę o tym co sprzyja, a co zagraża zdrowiu.  Tematyka ta przejawia się podczas zajęć w ciągu całego roku.

7 kwietnia to "Światowy Dzień Zdrowia".  W ramach obchodów tego dnia dzieci z grupy  "Pszczółki",  "Sowy"  wybrały się na wycieczkę do apteki  "Św Stanisława" w Goczałkowicach-Zdroju.

Farmaceuta podobnie jak lekarz czy pielęgniarka nosi biały fartuch, a jego gabinet czyli apteka jest wyposażona w różne akcesoria. W szufladach, na półkach czy regałach znajdują się  różne rodzaje leków: syropy, pastylki, maści, kremy, plastry, krople, bandaże, termometry.

Wszystko to jest posegregowane i opisane tak żeby łatwiej było farmaceucie wydać leki i zrealizować receptę pacjenta. W trakcie rozmowy i demonstracji różnych leków dzieci same mogły się wykazać swoją wiedzą na ich temat. Rozpoznały termometr, bandaż, wodę utlenioną, krople, maść, plaster. Potrafiły powiedzieć do czego służą i kiedy należy je stosować. Na zadane pytanie "Czy dzieci same mogą zażywać lekarstwa?" pięknie wszystkie odpowiedziały, że NIE. Leki może podawać tylko osoba dorosła i ściśle według wskazań lekarza. Dowiedziały się również jak odpowiedzialny zawód wykonuje farmaceuta. Musi on dokładnie przeczytać receptę i wydać prawidłowo leki, nie wolno mu się pomylić, gdyż błąd może się źle skończyć dla pacjenta.

Następnie dzieci zostały zaproszone na zaplecze apteki gdzie znajduje się magazyn leków oraz pomieszczenie, w którym wykonuje się leki na zamówienie ściśle według receptury lecz przepisane przez lekarza.

Na zakończenie wizyty w aptece pracownicy przeprowadzili z dziećmi krótką rozmowę podsumowującą. Zwrócili uwagę i podkreślili jak ważne jest prawidłowe odżywianie, aktywność ruchowa oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym.

Mamy nadzieję iż wizyta w aptece oraz zajęcia prowadzone w przedszkolu wyrobią w dzieciach swego rodzaju "czujność" w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie.

Opracowała Bożena Rak