Spotkanie z pielęgniarką i ratownikiem medycznym

W dniu 05.04.2016r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z panią pielęgniarką i panią, która jest ratownikiem medycznym. Po uroczystym przywitaniu, dzieci zostały wprowadzone w temat spotkania, odpowiadały na zagadki związane z zagadnieniami takimi jak: lekarz, szpital, karetka i pielęgniarka. Następnie obejrzały krótki filmik, który miał na celu przypomnienie ważnych numerów telefonów: 112, 999, 998, 997.

Pierwszą część prelekcji prowadziła p. Agnieszka, mama Patrycji i Oskara, która wprowadziła dzieci w temat zawodu pielęgniarki. Przedszkolaki zaznajomiły się z symbolami pielęgniarstwa, którymi są: czepek pielęgniarski i mundurek, poznały takie pojęcia jak: czepkowanie, paskowanie i przyrzeczenie pielęgniarskie, oraz prawo do wykonywania zawodu. Dzieci dowiedziały się także w jakich miejscach pracy możemy spotkać pielęgniarkę: szpital, przychodnia, ośrodek zdrowia, dom pomocy społecznej.

Druga część spotkania poświęcona była zapoznaniem dzieci ze sprzętem i materiałami opatrunkowymi. Dzieci miały także okazję poćwiczyć umiejętność udzielania właściwych informacji dyspozytorowi pogotowia, w sytuacji zagrażającej zdrowiu dziecka, bądź osobie bliskiej dziecku. Dzieci bardzo żywo reagowały na zadawane pytania i udzielały trafnych odpowiedzi. Największe jednak zainteresowanie wzbudził fantom i automatyczny defibrylator - AED. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć jak prawidłowo należy udzielać pierwszej pomocy i jak użyć defibrylatora.

Na zakończenie Agatka, Patrycja i Staś wyrecytowali piękne wierszyki i wręczyli paniom w ramach podziękowań kolorowe kwiatki. Wszystkie przedszkolaki natomiast otrzymały kartę z numerami alarmowymi do zawieszenia w widocznym miejscu w domu. Serdecznie dziękujemy   p. Agnieszce i p. Joli za przybycie, mile spędzony czas, za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami, a także za cierpliwość i dobre rady, które pozwolą nam być bardziej bezpiecznymi i łatwiej sobie radzić w sytuacjach zagrożenia.

Edyta Smejkal

Anna Szmajduch