ŚWIĘTO FLAGI W NASZYM PRZEDSZKOLU

Aby dobrze wychować dzieci w duchu patriotyzmu i związanymi z nim wszelkimi wartościami ważne jest, aby już od najmłodszych lat dzieci miały możliwość uczestniczenia w różnych uroczystościach o charakterze patriotycznym. Podczas takich okazji dzieci  uczą  się szacunku dla symboli narodowych oraz poczucia dumy z przynależności narodowej.

4 maja w naszym przedszkolu dzieci miały okazję uczestniczyć w obchodach Święta Flagi. W tym dniu, wszystkie przedszkolaki ubrane na galowo, rozpoczęły uroczystość odśpiewaniem pierwszej zwrotki Hymnu Narodowego, po czym rozpoczęło się przedstawienie przygotowane przez dzieci z grupy starszej oraz maluszki.

Dzieci recytując wiersze  oraz śpiewając piosenki o treściach patriotycznych wspólnie utrwaliły sobie nasze symbole narodowe jakimi są: flaga, godło i Hymn Polski oraz, że jesteśmy Polakami, a Polska jest naszą Ojczyzną, a także dowidziały się kiedy i gdzie można je spotkać i usłyszeć. Podczas uroczystości przedszkolaki z wszystkich grup wzięły udział w zabawie ?Głuchy telefon?, w którym hasła były związane z naszą ojczyzną. Po prawidłowym odgadnięciu hasła wszystkie dzieci otrzymały biało-czerwone flagi. Następnie przedszkolaki udały się wraz z nauczycielkami pociągiem w podróż do stolicy Polski, którą jest Warszawa. Tam zostały zaproszone do wysłuchania piosenki wraz z pokazywaniem "Płynie Wisła". Na zakończenie wszystkie dzieci zobaczyły film edukacyjny pt. "Polskie Symbole Narodowe". Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obejrzały przygotowany materiał. Było to podsumowanie zdobytej wiedzy podczas zajęć prowadzonych w przedszkolu oraz uroczystości, a sprawdzianem tej wiedzy był krótki quiz jaki przygotowały dla dzieci panie. Oczywiście wszystkie dzieci świetnie poradziły sobie z odpowiadaniem na pytania za co otrzymały broszurki z symbolami narodowymi Polski.

Zanim się jednak rozstaliśmy wspólnie nauczyliśmy się krótkiego refrenu piosenki pt. "Jesteśmy Polką i Polakiem", co zostało wspólnie odśpiewane przez dzieci z wszystkich grup wiekowych.

Myślę, że cel tego spotkania, jakim było kształtowanie więzi emocjonalnej dziecka z społecznością przedszkolną, kształtowanie właściwego stosunku do otaczającego świata, dostrzeganie piękna i wartości rodzimej przyrody. Ponadto kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury, tradycji, jak również rozbudzanie u dzieci potrzeby poznawania historii o własnym narodzie został osiągnięty, a dzień ten na długo wryje się w pamięć przedszkolaków.
                                                                               Zredagowała
                                                                              Agata Bajbuła