"CO CIEKAWEGO ZNAJDZIEMY W MUZEUM?"

Dziecko w wieku przedszkolnym powinno poznawać swoje najbliższe otoczenie, zarówno rodzinne, jak i w obrębie swojej miejscowości. W trakcie realizacji podstawy programowej nauczyciele dokładają wszelkich starań, aby to otoczenie poznały dla własnego bezpieczeństwa oraz rozumienia tożsamości regionalnej i narodowej wynikającej z ich praw. Dziecko kończące przedszkole "przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu", a także "wykazuje zainteresowanie malarstwem, rzeźbą i architekturą (także architekturą zieleni i architekturą wnętrz)".

Ponieważ 18 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzeów - ogłoszony w 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM), działającą przy UNESCO, dzieci naszej placówki wybrały się w wirtualną podróż po różnych muzach, którą przygotowałyśmy dla nich z panią Edytką.

Z reakcji przedszkolaków wynika, że niektóre odwiedziły już takie tajemnicze miejsce. Potrafiły wyjaśnić "co to jest muzeum?" Wskazały, że to takie miejsce, gdzie się zwiedza, ogląda różne stare przedmioty, zbroje, książki, czy malowidła. Najbardziej znanym muzeum w okolicy jest Muzeum Wnętrz Zabytkowych w Pszczynie z czarującą i tajemniczą księżną Daisy. Szukanie jej długiego i drogocennego sznura pereł stanowiło jedną z atrakcji Daisy Days w Pszczynie. Dzieci w przedszkolu wykonywały zadania w zamian za koraliki, które później nawleczono na nitkę, tworząc kolorowy sznur. Od jakości ich wykonania zależało, jak długi on będzie. Podejmowały różnorodne zadania, m.in.: skonstruowanie budynków muzealnych z dowolnych klocków już dzień wcześniej, przyporządkowanie "zabytków" zgromadzonych w tajemniczej skrzyni (dinozaurów, obrazów, rzeźb, instrumentów muzycznych, akcesoriów wojskowych, czy samochodów) do różnych muzeów, wzięły udział w zabawie ruchowej. Starszaki, rozpoznając poszczególne literki, wykonały napis MUZEUM. Sznur pereł był coraz dłuższy, co świadczyło o dużym zaangażowaniu dzieci.

Jednym z punktów spotkania było wysłuchanie (w absolutnej ciszy i z ciekawością) tekstu książeczki "W Muzeum" czytanej przez panią dyrektor Beatę Migacz w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Tutaj właśnie poznały nazwy kolejnych muzeów - sztuki, wojskowego, samochodowego, czy paleontologicznego.

Aby powtórzyć wiadomości i pokazać dzieciom, gdzie jeszcze mogą poznać dawne dzieje własnego kraju, regionu, użyłyśmy multimediów i wyruszyliśmy w podróż do Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, do Zagrody Wsi Pszczyńskiej (Skansenu) i do Muzeum Wnętrz Zabytkowych, które do roku 1945 było we władaniu ówczesnych właścicieli i pięknej angielskiej księżniczki. W wirtualnej podróży dzieci zwiedziły kolejne komnaty pałacu, zobaczyły zbiory Promnitzów, Anhaltów - Köthen Pless, Hochbergów - prawie nietknięte przez wojenną zawieruchę.

Do domu wyruszyły bogatsze w wiedzę, ale i w niespodzianki, które dla nich przygotowała z pomocą muzeum dyrektor naszego przedszkola. Myślę, że będą nie tylko pamiątką, ale i bodźcem  do wyruszenia na zwiedzanie, może nawet w czasie trwającej Nocy Muzeów? Warto poznawać nie tylko historię własnego kraju, ale również najbliższej okolicy.

Anna Czernecka - Mac