"Mikołajki na sportowo"

Okres świąteczny to czas radości dla wszystkich dzieci. Poprzedza go spotkanie z Mikołajem, chyba najmilszym i najbardziej wyczekiwanym gościem.

Aby dobrze się na ten dzień przygotować, przedszkolaki przez cały czas oczekiwania starały się być najgrzeczniejsze , gdyż wszystkim wiadomo , że Mikołaj przychodzi z prezentami tylko do grzecznych dzieci.

Wszystkie dzieci potrafią rozpoznać sylwetkę Mikołaja  pośród innych. Znają Pana w charakterystycznym czerwonym płaszczu , obszytym białym futerkiem , czerwonej czapie z białym pomponem i długą białą brodą. Jeśli zapytamy o to: Kim był naprawdę Święty Mikołaj? Skąd pochodził ? i dlaczego 6 grudnia obdarowujemy się prezentami ? - zaczynają się problemy.

To na nas, dorosłych, spoczywa obowiązek zapoznania dzieci z rodzinnymi tradycjami. Dlatego tak ważne jest zapoznawanie , przypominanie , uczenie dzieci od najmłodszych lat tradycji i zwyczajów rodzinnych i kultywowanie ich nie tylko w przedszkolu , szkole , ale także w domu.

Nasze przedszkolaki poznały już tradycje związane z historią naszego kraju w związku z obchodami "Święta Odzyskania Niepodległości" . Poznały również obrzędy  związane z "Andrzejkami" czy "Dniem Wszystkich Świętych".

6 grudnia, przedszkolaki , zanim spotkały się z Mikołajem , wzięły udział w zabawach pod hasłem: "Mikołajki na sportowo", zorganizowanym na hali sportowej  "Goczuś". W tym szczególnym dniu dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w zabawach i ćwiczeniach gimnastycznych , które polegały na pokonywaniu różnorodnych przeszkód. Przedszkolakom cały czas służyły pomocą  "elfy" - pomocnicy Mikołaja , aby dzieci czuły się bezpiecznie i pewnie w trakcie wykonywania zadań.

W dobie komputera, tabletów, smartfonów , wiemy jak ważne jest kształtowanie właściwych nawyków zdrowego trybu życia. Tego typu zawody , zabawy ruchowe pokazują , że z ruchu i współzawodnictwa można czerpać radość oraz uczą one wytrwałości i systematyczności w dążeniu do celu.

Po zakończeniu zawodów , na halę wmaszerował wyczekiwany przez dzieci - Mikołaj. Witając się z przedszkolakami powiedział, że szukał ich  w przedszkolu , ale Pani Dyrektor skierowała go na halę sportową , gdzie dzieci biorą udział w zawodach sportowych , zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego szkoły podstawowej.

Podczas zawodów , dzieci wykazały się dużą sprawnością fizyczną , w prawdziwie sportowym duchu walczyły o zwycięstwo. Wszystkie dzieci wspaniale się bawiły , nikt nie stał z boku jako bierny obserwator , dlatego Mikołaj postanowił obdarować wszystkie dzieci medalami , cukierkami oraz czapkami Mikołaja.

Niespodzianek w tym dniu nie było końca. Po powrocie do przedszkola , na wszystkie grzeczne  dzieci , jak zaznaczył Mikołaj, czekały w salach upominki.

W tym dniu uśmiech cały  czas gościł na twarzach przedszkolaków.

Spotkanie z Mikołajem, to spełnianie się ich wielkich całorocznych marzeń. Spróbujmy nauczyć dzieci cieszyć się tym, co dostaną. Cieszmy się magią Świąt , wzajemną bliskością , tym co niesie cudowny czas. Niech każda chwila będzie tą niezapomnianą.

Dzieci , wraz z nauczycielami , pragną bardzo podziękować Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej , Beacie Smolarek  oraz nauczycielom: Joannie Dziedzic, Piotrowi Dąbkowskiemu oraz Sławoszowi Pękała , za zorganizowanie wspaniałej imprezy mikołajkowej.

Przedszkolaki doskonale się bawiły. Impreza była bardzo udana , o czym  świadczyły radosne i uśmiechnięte twarze dzieciaków.

Mamy nadzieję , że dzieci dzień ten będą  długo pamiętały i mile wspominały.

Bożena Rak

Małgorzata Władarz