Dzień dziecka na "DZIKIM ZACHODZIE"

1 czerwca to jeden z najważniejszych i najweselszych dni w życiu każdego malucha. W tym dniu obchodzony jest bowiem Międzynarodowy Dzień Dziecka. Każdego roku w naszym przedszkolu to święto organizowane jest pod innym hasłem, w tym roku szkolnym były to "Zabawy na Dzikim Zachodzie". Z kilkudniowym wyprzedzeniem przekazaliśmy rodzicom informacje, aby mogli oni przygotować swoim pociechom odpowiednie, ciekawe i kolorowe stroje. I nie zawiedliśmy się, bo od wczesnych godzin porannych we wszystkich salach królowali Indianie i Indianki z pióropuszami na głowach, szeryfowie z gwiazdami na piersi, oraz kowboje w kolorowych apaszkach na szyi, zwanych bandankami i pistoletami u boku.

Punktualnie o godz. 9.30 wszystkie przedszkolaki zgromadziły się w sali starszaków, w której czekały na nich niespodzianki. Dzieci powitali Indianie ubrani w kolorowe stroje, którzy prowadzili wspólną zabawę.

Ponieważ przedszkolaki nie znały nazw części garderoby, którą nosili kowboje, panie prowadzące demonstrowały je i nazywały, aby dzieci powtarzały ich nazwy, aby móc je lepiej zapamiętać. Skórzane spodnie to chapsy, chusta na szyi to bantamka, a do butów kowboje zakładali metalowe ostrogi. Indianie natomiast nosili kolorowe pióropusze. Za każdą okazaną pomoc drugiej osobie mogli dołożyć pióro do swojego pióropusza. Im pióropusz był dłuższy tym więcej pomocy zostało udzielonej przez osobę, która go nosiła. Na nogi zakładali buty z miękkiej skóry zwane mokasynami, a mieszkali w domach zwanych wigwamami.

Przy dźwiękach muzyki z Dzikiego Zachodu ruszyliśmy do prawdziwej zabawy. Pierwszą z nich była gra pt. "Łapacze Mustangów", która polegała na zarzucaniu kapelusza na głowę konia. Dziecku, któremu się ta sztuka nie udała odpadało z gry. Zabawa "Dzikie Konie" - polegała na łączeniu się w pary i podróży przez prerie. Indianie byli doskonałymi tropicielami, po śladach rozpoznawali zwierzęta, które polowały w pobliżu ich domów. Następna zabawa polegała na rozpoznawaniu i nazywaniu zwierząt i przyporządkowywaniu śladów do ich sylwet. Kolejnym punktem programu był "Taniec Kowboi", "Zarzucanie Lassa" oraz zabawa "Woogie-boogie". Podczas spotkania przedszkolaki poznały indiańskie znaki wykonywane dłońmi i wykorzystały je w dalszej części zabawy.

Kolejnym punktem programu było wykonanie papierowego węża. Zadanie dzieci polegało na rysowaniu różnokolorowych zygzaków na kartce papieru i z pomocą nauczycielki należało drzeć papier tak aby się nie przerwał. Na koniec Indianki porównały ich długość i brawami nagrodzono grupę, która wykonała najdłuższego węża.

Zredagowała:

Iwona Maśka