"LOKOMOTYWĄ" JULIANA TUWIMA RUSZAMY W POLSKĘ

Zachęcanie do podejmowania działań czytelniczych, interesowania się książkami jako źródłem wszelkiej wiedzy, jest jednym z celów edukacji w placówkach oświatowych oraz kampanii Cała Polska czyta dzieciom.

Od początku prowadzenia akcji, w ramach Czytających Przedszkoli, zapoznajemy dzieci z wszelaką twórczością dla nich przeznaczoną, a także zachęcamy rodziców do codziennego dwudziestominutowego czytania swoim pociechom.

Systematyczność tych działań pomaga dziecku w oswojeniu się z tekstem pisanym, rozwija wyobraźnię, pomaga w skupianiu się na danej czynności, a także rozwija uwagę i myślenie przyczynowo - skutkowe.

Podsumowaniem całorocznej pracy jest, organizowany początkiem czerwca, Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku przebiegał pod hasłem "Lokomotywą" Juliana Tuwima ruszamy w Polskę ! Ponieważ w minionym roku poruszaliśmy dodatkowo tematykę patriotyczną, wplecione tutaj zostały jej elementy.

Na podstawie znanego wiersza przedszkolaki "wyjechały" z Goczałkowic do Gdańska. Po drodze czekały ich różnorakie zadania. A to herb Goczałkowic się rozsypał, a to trzeba było przegonić z Krakowa groźnego smoka wawelskiego, to znów Panu Hilaremu połamały się okulary i pogubiły ich części. Na koniec, w Gdańsku, pewien dziadek nie miał sił, aby wyrwać z ziemi dorodną rzepkę. Dzieci dzielnie i bardzo sprawnie się z tymi zadaniami uporały. Znajomość tekstów wierszy była bardzo pomocna. A na pytanie "czy chcą wrócić już do domu do Goczałkowic" gromko zakrzyknęły NIE ! Widać, że miło spędziły chwile zabaw z rówieśnikami. Ale cóż! Nadszedł czas zakończenia podróży i powrotu do przedszkola. Na koniec dzieci otrzymały pamiątkowe naklejki i kolorowanki.

Na kolejne spotkanie zapraszam już za rok.

Anna Czernecka - Mac