"POLICJANT W PRZEDSZKOLU"

Rokrocznie spotykamy się z przedstawicielem policji, by przypomnieć i utrwalić zasady korzystania z ruchu drogowego. Tak było i tym razem, kiedy to naszą placówkę odwiedził niecodzienny gość. Dzieci, z tej okazji, przygotowały piosenki i wierszyki, również w gwarze śląskiej. Dlaczego? Bo nieważne czy jesteśmy na Śląsku, we Francji, w Niemczech, na Madagaskarze, nieważne w jakim języku czy dialekcie mówimy, musimy respektować zasady ruchu drogowego, jeśli w nim uczestniczymy i chcemy być bezpieczni.

Młodszy aspirant Szymon Czysz z KPP w Pszczynie,  8 października 2019 roku, miał okazję sprawdzić stan wiedzy dzieci z zakresu ruchu pieszych. Niby wszyscy wiemy, co oznaczają kolorowe światła, drogowe znaki pionowe i poziome (zebra), a jednak dochodzi do wielu wypadków z ich udziałem. Przedszkolaki w bardzo wielkim skupieniu obejrzały film animowany z cyklu "Bolek i Lolek" zatytułowany "Na drodze". Doskonale orientowały się, kiedy Bolek zachowywał się brawurowo i nieodpowiedzialnie. Wskazywały właściwe zachowania w takich sytuacjach. Kompletując brakujące elementy puzzli wybranych znaków dla pieszych znakomicie poradziły sobie z ich znaczeniem - "przejście dla pieszych", "droga tylko dla pieszych", "uwaga dzieci", czy "Sygnalizacja świetlna dla pieszych". Obecność gościa sprawiła, że wypowiedzi dzieci były bardzo przemyślane.

Policjant nie musi zawsze kojarzyć się z kimś zasadniczym i poważnym. Szczególnie, kiedy w ciekawy sposób zachęca dzieci do wzięcia udziału w przymierzaniu umundurowania, dodatkowego wyposażenia osobistego funkcjonariusza, kiedy towarzyszy mu maskotka Sznupka i uśmiech. Możliwość przećwiczenia pozycji "żółwia" wykonywanej, gdy atakuje nas pies, pozwoliła dzieciom nabyć nowych doświadczeń.

Na zakończenie, po serii pamiątkowych zdjęć przy radiowozie, gdzie największą atrakcją były sygnały świetlne i dźwiękowe, dzieci wzięły udział w próbnym alarmie przeciwpożarowym.

Ponieważ bezpieczeństwo dzieci jest naszym, dorosłych, priorytetem, dlatego dokładamy wszelkich starań, by o to bezpieczeństwo zadbać i uczyć je, do kogo się zwrócić i jak postępować w trudnych sytuacjach.

Opracowanie
Pani Anna Czernecka - Mac