Poczucie bezpieczeństwa -prawem każdego dziecka

Policjant
Policjant to naprawdę przyjaciel nasz bliski.
Przyjaciel, który myśli życzliwie o wszystkich.
Myśli o bezpieczeństwie na ulicy i w domu,
Zawsze spieszy z pomocą, kiedy trzeba komuś pomóc.
Czuwa żeby się komuś coś złego nie stało.
Z daleka już widzimy, jego czapkę białą.

/Cz. Janczarski/

3 października 2018 r. odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie -  dzielnicowymi naszej Gminy -  asp.szt. Jackiem Szmukierem oraz asp.szt. Tadeuszem Pniokiem, którzy przyszli w towarzystwie policyjnej maskotki - psa Sznupka.

Tematem spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo. Panowie przypomnieli dzieciom zasady ruchu drogowego, wytłumaczyli, jak postępować w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Nasze przedszkolaki świetnie radziły sobie z często trudnymi pytaniami policjantów. Funkcjonariusze poinformowali także dzieci, w  jaki sposób należy się zachować podczas ataku psa-ochotnik pokazał wszystkim dzieciom pozycję, jaką w takiej sytuacji należy przyjąć. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości.

Policjanci opowiedzieli przedszkolakom o swojej bardzo odpowiedzialnej pracy, opisali swój mundur oraz policyjne akcesoria. Wiele emocji wzbudziła wśród dzieci możliwość obejrzenia i potrzymania: pałki, kajdanek i "lizaka".

Grupa "Sówek" przygotowała dla Gości krótki występ - wierszyki oraz piosenkę, natomiast pozostałe grupy także zaśpiewały piosenki.

Na zakończenie prelekcji przedszkolaki wręczyły panom policjantom własnoręcznie wykonane prezenty oraz kwiaty. Policjanci pozostawili pamiątkowy wpis w naszej kronice.

Następnie, dzięki sprzyjającej pogodzie, nasze spotkanie przeniosło się na zewnątrz. Przedszkolaki mogły obejrzeć radiowóz policyjny, a nawet wsiąść do niego, usłyszały także włączone "syreny"; były  z tego bardzo zadowolone.

Na koniec całym przedszkolnym orszakiem udaliśmy się na pobliskie przejście dla pieszych, gdzie każda grupa wraz z Paniami, pod dozorem policjantów przećwiczyła prawidłowe przechodzenie przez jezdnię. Wszystkie próby zostały zaliczone!!                                                                                                                           Całe spotkanie uważamy za bardzo pouczającą lekcję, która na pewno pozostanie dzieciom na długo w pamięci.

Agata Bajbuła                                                                                                           Weronika Stasicka