^Powrót na górę
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  

Ostatnie Wydarzenia

Cała Polska Czyta Dzieciom -
Światowy dzień Opieki Nad Zwierzętami

 

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku we Florencji. Data ta nie została wybrana przypadkowo. Święto zwierząt przypada dokładnie w ten sam dzień, co święto św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologów i opiekuna wszystkich zwierząt. Obchody tego święta mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomić im, że zwierzęta to też istoty żywe, które czują i mają swoje prawa. Naszym obowiązkiem jest już od najmłodszych lat uczyć innych - rozumieć, szanować i kochać zwierzęta.

5 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Opieki nad Zwierzętami. W tym dniu chciałyśmy przypomnieć naszym przedszkolakom o konieczności humanitarnego traktowania zwierząt oraz uwrażliwić na potrzeby wszystkich zwierząt. Dzieci, ze wszystkich grup wiekowych rozmawiały na temat opieki nad zwierzętami. Przedszkolaki doskonale wiedziały jakie warunki do życia i prawidłowego rozwoju potrzebują zwierzęta zarówno te domowe, hodowlane jak i te na wolności. Odbyła się również rozmowa na temat bezdomnych zwierząt i sposobów udzielania im pomocy.

W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom dzieci z grup starszych wysłuchały bajki pt.: "Chory kotek" S. Jachowicza, na podstawie której dowiedziały się na czym polega praca weterynarza. Wybrane dzieci z grupy "Pszczółki" nawet wcieliły się w rolę weterynarza i chorego kotka tworząc dla kolegów krótką inscenizację. Przedszkolaki z grupy "Wiewiórek?"musiały rozwiązać zagadki obrazkowe pod którymi były ukryte ilustracje kotów, które uciekły ze znanych dzieciom bajek, a następnie same wcieliły się w kotki wypijając ciepłe mleko przez słomkę. W grupie starszej "Sowy", dzieci podzielone na grupy układały puzzle przedstawiające koty ze znanych bajek. Jak wszystkim wiadomo koty lubią włóczkę, dlatego starszaki wcieliły się w sprytne kocury, a za zadanie miały zwinąć włóczkę na końcu której przymocowana była myszka. Dzieci w tej grupie także zamieniły się w kotki zlizując jogurt z talerzyka. Radości i śmiechom nie było końca.

Maluszki wysłuchały wiersza "Psie smutki" na podstawie którego uświadomiły sobie że zwierzęta też mogą być smutne, ale szybko podały wiele propozycji co zrobić i jak się nimi opiekować aby były wesołe i szczęśliwe. Następnie wzięły udział w zabawie dydaktycznej  "Czyj to ogon" odgadując do kogo należy wybrany ogon i czy jest to zwierzę domowe.

Na zakończenie przedszkolaki z grup starszych wykonały sylwety kotów używając różnych materiałów plastycznych, a maluszki ozdobiły szablony piesków kaszą. Myślę, że ten dzień przyniósł dzieciom wiele radości, a zarazem udało nam się uwrażliwić je na potrzeby wszystkich zwierząt oraz pokazać, że wszystkie istoty żyjące zasługują na szacunek.

 zredagowała : nauczyciel Agata Bajbuła

 

Copyright © 2013 Przedszkole nr 2 Goczałkowice-Zdrój