Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

7 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Uroczystość ta miała wszystkim przypomnieć, jak ważne są bajki, że warto do nich powracać, bo są niezastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni i zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt.

Każdy z nas niezależnie od wieku ma swojego ulubionego bohatera z bajek.
Dlatego w tym dniu nasze przedszkole zmieniło się w bajkową krainę. W salach przedszkolnych można było spotkać, m.in. księżniczki, Smerfy, Czerwone Kapturki, Królową Śniegu, Jasia i Małgosię, rycerzy, krasnoludków. Nad bezpieczeństwem czuwał policjant i strażak, nieoczekiwanie pojawił się też smok wawelski.

Dzieci we wszystkich grupach wiekowych wybrały się w magiczną podróż do krainy bajki, gdzie została poddana próbie ich wiedza na temat znajomości bajek i baśni. Podczas wyprawy  prezentowały swoje stroje oraz omawiały z jakiej bajki do nas przybyły. Następnie na dzieci czekało sporo wyzwań w postaci zadań oraz bajkowych zagadek. Najpierw dzieci rozwiązywały zagadki słowno - obrazkowe, odpowiadając o jaką bajkę chodzi, a następnie dopasowywały rekwizyty do danej bajki. Rozpoznawały tytuły bajek po usłyszanym fragmencie, naśladowały ruchem różne bajkowe postacie,  układały także bajkowe puzzle, dobierały pary bajkowych postaci. Przedszkolaki doskonale wcieliły się w pomocników Kopciuszka oddzielając fasolę od grochu, co wymagało od nich ogromnej sprawności manualnej oraz umiejętności współpracy w małych zespołach. Dzieci uczestniczyły również w zabawach pt. "Zatrute jabłko" oraz "Uwaga wilk", do których potrzebna była szybkość i refleks przedszkolaków. Ponadto dzieci z grupy "Wiewiórki" usiłowały złapać złotą rybkę na wędkę, a w godzinach popołudniowych wycinały i wykonały teatrzyk z papieru kolorowego, a także bawiły się w teatr z wykorzystaniem przyniesionych pacynek oraz teatrzyku stolikowego. Na zakończenie dzieci zostały zaproszone na "Baśniowy bal", gdzie pokazały swoje umiejętności taneczne. Wszystkie przedszkolaki świetnie poradziły sobie z postawionymi przed nimi zadaniami i wykazały się ogromną znajomością bajek.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Należy też czytać małym dzieciom, a starszych zachęcać do samodzielnego czytania.
                     "Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych  i    szczęśliwych    ludzi.                                                              Jest na to sposób - czytajmy dzieciom!"

Był to wyjątkowo mile spędzony dzień, w którym było dużo dziecięcej radości i szczęścia.  Myślę, że przedszkolakom na długo ten dzień utkwi w pamięci.

Agata Bajbuła