Święto Niepodległości w naszym przedszkolu

"Dzisiaj wielka jest rocznica - Jedenasty Listopada!                                                     Tym, co zmarli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa.
 I my przedszkolaki o tym pamiętamy
 I dlatego dzisiaj, razem tu się spotykamy".

Znaczące miejsce w edukacji patriotycznej przedszkolaków zajmują obchody Narodowego Święta Niepodległości.Co roku 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Państwo Polskie niepodległości obchodzimy to ważne święto, które do kalendarza uroczystości państwowych zostało przywrócone przez Sejm PRL IX kadencji ustawą z 15 lutego 1989 r.      Aby w sposób godny i uroczysty przeżyć ten dzień, dzieci z grupy "Wiewiórki" i "Sowy" przygotowały dla wszystkich przedszkolaków Akademię Patriotyczną.

Głównym celem spotkania było rozwijanie poczucia przynależności narodowej, poszerzanie wiedzy na temat własnej ojczyzny, rozumienie doniosłości świąt państwowych oraz wydarzeń historycznych z nimi związanych.  9.11.2016 r. dzieci z wszystkich grup wiekowych, ubrane w stroje galowe, z przypiętymi na piersiach kotylionami w barwach narodowych, spotkały się w sali starszaków.   Na początku akademii Pani Dyrektor powitała wszystkich obecnych oraz przypomniała, jak ważne jest to święto dla wszystkich Polaków. Następnie starszaki zaprezentowały montaż słowno - muzyczny. Słowem i piosenką  oddały cześć  symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Dzieci recytowały wiersze patriotyczne opowiadające o historii Polski, ale także tłumaczące sens współczesnej polskości oraz namawiające do dostrzegania piękna ojczyzny. W ustach kolejnego pokolenia uroczyście zabrzmiały słowa tak bardzo znane, lecz wymowne:  "Kto ty jesteś - Polak mały?"  Dumnie, przyjmując właściwą postawę "na baczność" cała społeczność przedszkolna odśpiewała hymn Polski - "Mazurek Dąbrowskiego". Nie obyło się również bez innych pieśni patriotycznych. "Pszczółki" zaprezentowały utwór "Wojenko, wojenko", maluszki zaśpiewały pieśń "Przybyli ułani pod okienko", starszaki piosenkę "Płynie Wisła, płynie?" Prezentację zwieńczyła piosenka  "Jesteśmy Polką i Polakiem, fajną dziewczynką i chłopakiem...", która zabrała wszystkich uczestników w podróż po całym kraju.

Występ przedszkolaków, ich przygotowanie, zaangażowanie, postawa patriotyczna i artystyczny talent nagrodzony został gromkimi brawami wspaniałej publiczności.

Na zakończenie uroczystości nauczycielki przeprowadziły krótki test wiadomości na temat usłyszanych treści. Okazało się, że  przedszkolaki mają bardzo bogatą wiedzę dotyczącą naszej ojczyzny. Bezbłędnie odpowiadały na pytania: "Co jest godłem Polski?", "Jakie są nasze barwy narodowe?", "Jak nazywa się hymn Polski?", "Jakim językiem się posługujemy?", itp. Dzieci zobaczyły również film edukacyjny o polskich symbolach narodowych oraz legendę o powstaniu państwa polskiego.

Dzień Niepodległości stał się bardzo radosnym dniem w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że zapadnie w pamięci  "Małych Polaków". Dzięki udziałowi w tego typu uroczystościach nasze maluchy uczą się patriotyzmu, kształtują pozytywne postawy i uczucia patriotyczne.

Aleksandra Kołodziejczak