"Kiedy śmieje się dziecko,
śmieje się cały świat"

Janusz Korczaka

DZIEŃ PRAW DZIECKA - WPROWADZENIE W ŚWIAT WARTOŚCI - DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI W NASZYM PRZEDSZKOLU

Każdy człowiek mały i duży bez względu na narodowość, kolor skóry, swoje ułomności i doskonałości, ma swoje prawa, które powinny być przestrzegane w domu, w przedszkolu, na ulicy - wszędzie.

Aby uświadomić to naszym przedszkolakom w roku szkolnym 2016/2017 tematem wiodącym naszego przedszkola jest "Wiem, czuję, rozumiem  - mam swoje prawa" - poznanie i rozumienie siebie i świata oraz odnajdywania swojego miejsca  w grupie rówieśniczej, wspólnocie. Respektowanie praw i obowiązków dziecka. Wychowanie do wartości takich jak: miłość, przyjaźń, uczciwość i szacunek. Pierwszą komórką która wprowadza dziecko w świat wartości  i zapoznaje go z prawami jest rodzina, a zadanie przedszkola to wspieranie rodziców przy ich wprowadzaniu.

Chcąc przybliżyć dzieciom ich prawa do: imienia i narodowości, do wolności, do opieki i schronienia, do zabawy, do nauki i odpoczynku dnia 21 listopada w którym obchodzony jest "Dzień życzliwości" zorganizowaliśmy imprezę przedszkolną na którą zaproszone zostały  dzieci ze wszystkich grup wiekowych.

Celem spotkania było uświadomienie przedszkolakom, że zawsze trzeba być miłym, uprzejmym i życzliwym wobec kolegów, właściwie zachowywać się w różnych sytuacjach, pomagać słabszym i współpracować podczas zabawy.

Jednego dnia uświadomiliśmy naszym podopiecznym, że warto i trzeba być życzliwym przez cały rok i w każdej sytuacji.

Wszystkie przedszkolaki zostały życzliwie przyjęte przez prowadzące: panią Edytkę i panią Iwonkę i zachęcone do wspólnej zabawy w gronie kolegów. Dzieci próbowały określić znaczenie słowa "życzliwość". Z ich strony padały różne trafne sformułowania. "Życzliwość" to znaczy: być dobrym, miłym, pomagać innym, uśmiechać się, szanować się nawzajem, używać czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam, dzielić się zabawkami i cukierkami.

Następnym punktem programu była zabawa integracyjna "Mały człowiek" w której przedszkolaki ilustrowały ruchem treść wiersza. Nauczyły się i wspólnie skandowały hasło: "Dzieci maja swoje prawa, niech się każdy dowie, bo dziecko to także jest człowiek".

Podczas spotkania wykorzystanie zostały piosenki: Majki Jeżowskiej "Wszystkie dzieci nasze są", Arki Noego "Święty uśmiechnięty", "W przyjaźni tkwi siła", "Piosenka o prawach dziecka" - Orkiestra Dni Naszych - to one stały się inspiracją do zabawa ruchowych.

Mając na względzie to, że nasze przedszkolaki chętnie rozwiązują zagadki i wszelkiego rodzaju logiczne zadania panie prowadzące przygotowały dla nich:

-  "Czarodziejski worek", zadaniem dzieci było rozpoznanie po dotyku wyciągniętego przedmiotu i podanie jego nazwy.

-   Zagadki słowne.

-   Puzzle "Dzieci różnych narodowości".

Wszystkie zadania zostały wykonane bezbłędnie i dostarczyły przedszkolakom wiele radości, satysfakcji i zabawy.

Na zakończenie spotkania nasi podopieczni mieli okazję zobaczenia otoczenia przedszkola przez kolorowe folie i wszyscy zgodnie stwierdzili że, świat jest kolorowy, pięknym radosny i szczęśliwy.

Za aktywny udział w spotkaniu wszystkie przedszkolaki otrzymały "Order życzliwości", zobaczyły film edukacyjny "Nie daj się - nasze prawa" i z uśmiechem na twarzy udały się do swoich sal.

zredagowały:

Iwona Maśka, Edyta Smejkal