ANDRZEJKOWA TRADYCJA

Andrzejkowym jest zwyczajem,
aby wróżby robić,
więc  przygotuj garnek z woskiem
żeby go roztopić.
Wosk stopiony  przez klucz polej
do garnuszka z wodą,
potem cień zastygłej bryłki
będzie Twą przygodą.

Andrzejki to tradycja ludowa, wieczory wróżb, pielęgnowana od najdawniejszych czasów i przekazywana z pokolenia na pokolenie.          Św. Andrzej był uznawany przez Greków za tego, który "przynosi" mężów, wynika to z podobieństwa brzmienia greckiego słowa "Andros" - mężczyzna, mąż i  imienia "Andrea" - Andrzej.

Zwyczaj wróżenia w noc poprzedzającą dzień Św. Andrzeja (z 29 na 30 listopada) sięga XVI wieku i zawsze był świętem panien. Większość tradycyjnych wróżb andrzejkowych ma na celu ujawnienie imienia postaci przyszłego męża. Młodzi mężczyźni kultywowali podobny zwyczaj
w dzień Św. Katarzyny 25 listopada i uchylali rąbka tajemnicy, kogo rychło poślubią.

Tradycja wróżb andrzejkowych przyjęła się nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich, np. w Niemczech, Słowacji, Czechach i Rumunii.

Spotkania andrzejkowe to zabawa połączona wspólnymi wróżbami chłopców i dziewcząt. Wróżba to tylko zabawa i nie traktujmy jej poważnie - chociaż może się spełnić.

Każdego roku w naszym przedszkolu organizujemy spotkania andrzejkowe. Staramy się przekazywać treści, które zainteresują dzieci kulturą, obrzędami i zwyczajami. Dni 23, 24, 25 listopada 2016 roku były dla naszych przedszkolaków pełne magii, czarów i wróżb, gdyż każda grupa obchodziła "Andrzejki". Podekscytowane dzieci z radością poznawały andrzejkowe tradycje. Lecz zanim przystąpiły do wróżenia wyrecytowały krótki wiersz:

W wigilię Św. Andrzeja
spełniona niech będzie Twoja nadzieja
niechby Ci się sprawdziło,
to co kiedyś wymarzyło.

Andrzejkowa dekoracja sal, blask świec, zapach topionego wosku wywołały nastrój tego niezwykłego dnia. Poprzez różnorodne wróżby dzieci odkrywały tajemnice losu. Za pomocą monet rzucanych do wody, koła fortuny, szczęśliwych liczb, wędrujących bucików, serduszek z imionami, kręcenia magiczną butelką i innych tajemniczych rekwizytów dowiadywały się, czy spełnią się ich marzenia.

W grupie starszej "SOWY" przewodnikiem andrzejkowym był niezwykły gość "Kasztanowy Żółw Wróżbita", który wprowadził dzieci w krainę wróżb.

Żółwie symbolizują: mądrość, spokój, harmonię wewnętrzną i wsparcie. Wróżenie to bardzo ciekawe zabawy, które wymagają natężenia uwagi, skupienia i zastanowienia.

Wróżby "Kasztanowego Żółwia Wróżbity" to:

-        ten jedyny, jedyny kasztan;

-        gdzie jesteś kasztanku?;

-        dotknij i znajdź (karteczki ze zwierzętami);

-        co los przyniesie;

-        pomarzyć dobra rzecz;

-        mowa kwiatów;

-        magiczna kostka;

-        jakie życie?;

-        studnia życzeń;

-        znaczenie kolorów;

Wróżby przeplatane były zabawami, pląsami i tańcami przy muzyce. Jednak najwięcej radości i wrażeń dostarczyła dzieciom ostatnia wróżba - lanie wosku.

Słowami wierszyka "Czary - mary, wosku lanie, co ma się stać, niech się stanie. Zaraz wszyscy się dowiedzą, co nam wróżby przepowiedzą". Po tych słowach dzieci kolejno podchodziły do stolika, na którym stała miska z wodą i lały wosk. Z powstałych kształtów odczytywały, co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości.

Na koniec dzieci otrzymały gałązkę wiśni, która jeśli zakwitnie do Bożego Narodzenia, zagwarantuje spełnienie wróżb  Spotkanie andrzejkowe było okazją do rozbudzenia w przedszkolakach ciekawości i chęci poznawania naszej ludowej tradycji.

Zredagowała

Bożena Rak