Przy wigilijnym stole
łamiąc opłatek święty,
pomnijcie, że dzień ten radosny
w miłości jest poczęty

Jan Kasprowicz

WIGILIA W PRZEDSZKOLU

Wigilia to najbardziej uroczysty i wzruszający dzień w roku, wyzwalający w ludziach ich najlepsze uczucia i dający iskierkę nadziei na lepszą przyszłość. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość, miłość, spokój i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Czas wigilijnej wieczerzy to moment na który z czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli.

W  czwartek 22 grudnia Wigilia odbyła się również w naszym przedszkolu, także w naszej placówce nastał cudowny dla wszystkich czas - Boże Narodzenie. I już tradycyjnie w jednej z sal wybrane grupy, w tym roku "Jeżyki" i "Wiewiórki" zapewniły wszystkim dzieciom i pracownikom nastrój świąteczny, chwile wspomnień, zadumy i wielkiej radości. Niewątpliwie w centrum zainteresowania wszystkich była żywa stajenka w której to dzieci ubrane w przepiękne stroje przypominały o istocie naszego spotkania. Podczas opowieści historii o "Narodzeniu Jezusa w Betlejem" przybyli trzej królowie z darami aby pokłonić się Dzieciątku. Pozostałe przedszkolaki recytowały wiersze, które w dostępny dla dzieci sposób przypomniały jak należy przygotować się do wigilijnej kolacji. Było więc, o ubieraniu choinki, przygotowywaniu świątecznego stołu czyli sianku, białym obrusie, dodatkowym nakryciu i tradycyjnych potrawach oraz wypatrywaniu pierwszej gwiazdki. Przedszkolaki nakrywały symboliczny stół i układały na nim wymieniane dania. W trakcie całego spotkania wspólnie śpiewaliśmy kolędy, "jak śpiewają ludzie wszędy".  Przed doniosłym momentem łamania się opłatkiem Pani Dyrektor Beata Migacz zapaliła świecę, odczytała ewangelię według świętego Łukasza i złożyła wszystkim świąteczne życzenia. W trakcie dzielenia się opłatkiem wszyscy życzyli sobie nawzajem wszelkiej pomyślności i Wesołych Świąt. Nie zabrakło również świątecznych upominków. Wszystkie grupy otrzymały wspaniałe prezenty do swoich sal, które głównie stanowiły zabawki. Aniołek również indywidualnie obdarował każdego przedszkolaka upominkiem w postaci książeczki i słodkości. Podczas posiłków dzieci w tym dniu smakowały struclę, zupę grzybową, rybę, kapustę kiszoną, kompot z suszonych owoców, makówki, mandarynki, pierniczki i ciasteczka świąteczne przygotowane przez rodziców oraz  inne smakołyki.

Celem uroczystości była integracja wszystkich pracowników przedszkola oraz dzieci, wprowadzenie świątecznego nastroju, przypomnienie nazw potraw świątecznych oraz wspólne kolędowanie. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. Mamy nadzieję, że ten tak magiczny i inny od wszystkich dzień w roku na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków.                                                                                                                                                     Edyta Smejkal