NASZE BOŻE NARODZENIE
          Grudzień to najbardziej radosny okres w życiu każdego przedszkolaka. W nim bowiem przygotowujemy się na najmagiczniejsze dni w roku, święta Bożego Narodzenia. Poprzedza je wyczekiwany przez najmłodszych adwent i Mikołaj, który przynosi prezenty. W salach przedszkolnych pojawiły się kalendarze, wieńce adwentowe oraz własnoręcznie przygotowane przez dzieci lampiony które przyozdobią wigilijne stoły. W salach i na korytarzach unosi się zapach świeżej choiny to znak, że rozpoczyna się okres świąteczny i najbardziej wyczekiwany dzień przedszkolnej wigilii. W tym dniu w pięknie udekorowanej sali spotkały się
  Grudzień to najbardziej radosny okres w życiu każdego przedszkolaka. W nim elegancko ubrane przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych wraz ze swoimi wychowawczyniami, oraz cały personel przedszkola.

W miłą i świąteczną atmosferę wszystkich obecnych wprowadziły dzieci, które przygotowały program o Bożonarodzeniowej tematyce oraz cicho unoszące się słowa przepięknych kolęd i pastorałek.Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny i niepowtarzalny.

Przy wigilijnym stole spotkaliśmy się żeby uczcić dzień narodzin małego Jezusa-zbawiciela świata, który urodził się w Betlejem, w ubogiej stające. O tym wydarzeniu opowiadał program przygotowany przez naszych milusińskich. Do wigilijnego stołu jak obyczaj stary karze zasiadamy po ukazaniu się pierwszej gwiazdki, więc najmłodsi zawsze spoglądają w niebo kiedy się pojawi, wtedy zasiądą do wspólnej wieczerzy. Od samego rana w kuchni krzątają się gospodynie, aby wszystko co ma się znaleźć na stole przygotować. My też chcąc zaszczepić w naszych dzieciach tą tradycję,zachęcaliśmy ich do samodzielnego dekorowania stołu. Pod obrus ułożyły siano-symbol miejsca w którym urodził się Jezus, na stole dzieci ustawiły krzyżyk oraz pismo święte i charakterystyczne w śląskiej tradycji potrawy. Są to barszcz lub zupa grzybowa, kapusta, ryba , sałatka, makówki oraz chleb którego nikomu, nigdy nie może zabraknąć. Na białej serwetce ułożono opłatki, którymi po skończonej wieczerzy łamiemy się i składamy życzenia. Dzieci pamiętały również aby przy stole znalazło się jedno nakrycie więcej, dla zbłąkanego wędrowca, który może zapukać do drzwi wszystkich mieszkań, a my w tym czasie nie  zostawimy go głodnym i samotnym.

Po obejrzeniu przedstawienia, wspólnym śpiewem kolęd i złożeniu życzeń przedszkolaki udały się do swoich sal, aby wspólnie z paniami zjeść świąteczny obiad. A pod choinką znalazły się drobne upominki. Mamy nadzieję, że ten radosny dzień na zawsze pozostanie w pamięci naszych dzieci.
                                                                                              Zredagowały:
                                                                                    Bożena Rak, Iwona Maśka