Warsztaty chemiczno - fizyczny show

9.01.2017 sala przedszkolna zamieniła się w laboratorium chemiczno - fizyczne. Na stolikach pojawiły się różne naczynia, płyny i przyrządy. Pani Martyna i Przemek zaprosili dzieci do FABRYKI KREATYWNOŚCI -eksperymentów z wykorzystaniem suchego lodu. Dzieci zostały wciągnięte w magiczny świat nauki.

Suchy lód posiada temperaturę - 80°C, może zamrozić palce, więc wykorzystując go nasi podopieczni posługiwali się łyżeczkami. Suchy lód to gaz (tlen + węgiel = dwutlenek węgla), który jest używany w gaśnicach.

W trakcie spotkania wykonano bardzo dużo doświadczeń i eksperymentów z wykorzystaniem suchego lodu, nasi podopieczni brali czynny udział w każdym działaniu, które było dokładnie zaprezentowane i omówione. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć:

• Palącą się wodę, stolik i dłoń prowadzących (mimo iż nic się nie spaliło), utrwalały numery straży pożarnej, gdyż ogromną uwagę zwracano na bezpieczeństwo.
  • "Harde parowanie" - szybkie parowanie - sublimacja, parowanie suchego lodu.
  • "Wulkan piankowy" - pianę wydobywająca się z naczyń.
  • "Iluzjonista" - zmienianie kolorów płynów.
  • "Lewitujące bańki mydlane" - robienie baniek.
  • "Bezbolesne czyszczenie uszu" - miłe łaskotanie pary.
  • "Lodową piątkę" - gumową rękawicę napompowaną suchym lodem, która zamieniła się w grzebień koguta, wymiona krowy aby ostatecznie wydobył się z niej dżin.
  • "Bajkowe ciasto" - ciasto które rosło, a wybrany głodomor go przebijał.
  • "Płonącą tackę" - na której kolory płomieni zmieniały się.
  • "Płynową klepsydrę" - dzieci zobaczyły i dowiedziały się jak wykonać nietypową klepsydrę.
  • "Pożar" - gasiły palące się świece suchym lodem.
  • "Ryż w butelce" - butelkę można było podnieść do góry bez trzymania jej.
  • "Kociołek czarownicy" - dzieci były zadymiane substancją, która wydobywała się z kotła.

Podczas spotkania przedszkolaki poznały odpowiedzi na wiele pytań: Kto to naukowiec, iluzjonista?, Kiedy zamarza woda?, Co to jest suchy lód, wulkan? oraz nazwy używanych naczyń: kolbki, krystalizatory, zlewki.

Przedszkolaki były zachęcane do samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów drogą dedukcji, a po minach było widać iż dawało im to wiele radości i satysfakcji.

Edyta Smejkal