Międzynarodowy dzień Języka Ojczystego

iż Polacy nie gęsi,

iż swój język mają".

Mikołaj Rej

Święto to zostało ustanowione 21 lutego 1999 roku przez UNESCO. Upamiętnia wydarzenia z roku 1952, kiedy to w stolicy Bangladeszu Dhace pięciu studentów zginęło podczas demonstracji. Domagali się oni uznania bengalskiego - ich języka ojczystego - za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

Dziś na świecie wiele języków wymarło. Jednak, by nie zanikały języki mniejszości lokalnych, został opracowany przez UNESCO "Atlas języków zagrożonych", gdzie znajdziemy dane na temat około 3 tys. języków. Ciekawostką jest fakt umieszczenia w nim języków związanych z Polską - jest ich osiem: kaszubski, białoruski, jidisz, rusiński, romski, poleski, wilamowicki (pochodzący od wschodnio niemieckiego, którym mówi obecnie około 70 starszych mieszkańców miasteczka Wilamowice koło Bielska Białej), a także słowiński, który od lat 60 XX w. uważany jest za wymarły.

Kaszubi mogą się szczycić uznaniem ich mowy za język regionalny. Ślązacy od wielu lat
o to walczą. Nadal trwają prace nad nowelizacją ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych.

Niewykluczone, że również mowa śląska zyska w końcu status języka regionalnego.

Ponieważ polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie, gdyż posługuje się nią ponad 40 mln ludzi w Polsce i poza jej granicami, prowadzona jest kampania "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Jej celem jest "kształtowanie świadomości językowej Polaków i propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny".

Dlatego w Międzynarodowym Dniu Języka Polskiego dzieci naszego przedszkola mogły wykazać się nie tylko wiedzą dotyczącą tego, co to jest język polski, z jakim krajem się wiąże, ale także umiejętnościami językowymi. Powtórzyły wiadomości związane z określeniem położenia Polski na mapie Europy, rozpoznawaniem konturu kraju, ale też poznały rodzime języki regionalne, które dla nich brzmiały obco, egzotycznie. Obejrzały przygotowane filmiki: z Markiem Szołtyskiem czytającym "Lokomotywę" Juliana Tuwima po śląsku, a także "Kaszubskie abecadło".  Poszanowanie mowy polskiej, jej odrębności wśród narodów, poprawności, jest obowiązkiem każdego Polaka. Uczymy się jej od dziecka, chcemy być rozumiani przez wszystkich we własnym kraju. Dlatego staramy się dbać o czystość językową, mimo wielu zapożyczeń zagranicznych, młodzieżowych żargonów. Jej bogactwo, piękno, różnorodność, wieloznaczność, dźwięczność sprawiła, że dzieci chętnie uczestniczyły w przygotowanych zabawach dostosowanych do ich wieku. Ochoczo bawiły się w skojarzenia, "literowego węża" - do którego wesołe literki przygotowała każda grupa. Uczestniczyły w "gimnastyce buzi i języka", zabawie ruchowej "Przywitaj się w podanym języku europejskim", łamańcach językowych i innych zadaniach.

I chociaż czasem wydawałoby się, że zadanie jest dosyć trudne, pięknie sobie z nim poradziły. Widać przed nimi mowa polska, na tym etapie, ma coraz mniej tajemnic.

Dzień ten miał na celu kształtowanie świadomości językowej małych Polaków, zwrócenie uwagi na potrzebę troski o język ojczysty, dbanie o jego rozwój i trwanie, propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny taką, jakiej nie powstydziłby się wspomniany w nagłówku Mikołaj Rej.

Anna Czernecka - Mac

Bożena Rak