POWITANIE WIOSNY

21.03.2017 r. przedszkolaki w z wszystkich grup uczestniczyły w uroczystości powitania wiosny. Wszystkie dzieci przyszły w tym dniu ubrane w kolorze zielonym. Gospodarzami imprezy były "Pszczółki" i "Sowy". Zebrani goście zostali powitani wierszem Jana Brzechwy pt. "Przyjście wiosny". Następnie dzieci zostały zaproszone krótką rymowanką do rozwiązywania przygotowanych zadań i zagadek o tematyce wiosennej. Na początek zaprezentowane zostały cztery projekty sukienek dla Pani Wiosny przygotowane przez grupy: "Jeżyki", "Pszczółki", "Sowy" i "Wiewiórki". Następnie przedstawiciele poszczególnych grup segregowali obrazki i umieszczali je na tablicy. Zadanie polegało na przyporządkowaniu ich to właściwej kategorii: "witamy", "żegnamy".  I tak "witaliśmy": jaskółkę, bociana, słońce, żabę, kwiaty, kurczaczka. "Żegnaliśmy" natomiast: bałwana, śnieg, choinkę, narty. Po skończonym zadaniu przyszła pora na rozwiązywanie zagadek - odpowiedzi na nie były związane z pierwszymi oznakami wiosny. Po zagadkach dzieci w grupach zastanawiały się i udzielały odpowiedzi: "prawda"/"fałsz" do czytanych przez panie zdań. Skończywszy to zadanie przyszedł czas na odrobinę gimnastyki - wszyscy bardzo ochoczo bawili się przy piosence, pt. "Head, shoulders, knees and toes". Z nowymi siłami do rozwiązywania zadań wybrane dzieci z grup przygotowały piękne korale do wcześniej przygotowanych projektów sukien Pani Wiosny. Po tym zadaniu grupa "Sowy" zaprezentowała się w piosence pt. "To wiosna", a grupa "Pszczółki" w piosence pt. "Wiosna w błękitnej sukience". Na koniec wszyscy obejrzeliśmy "Wywiad z panem Bocianem". Dowiedzieliśmy wielu ciekawostek o życiu bocianów, m.in. takich: co robią bociany zimą, ile lat może mieć bocianie gniazdo, że bociany przynoszą szczęście i według niektórych plotek także i dzieci, chociaż jest to podobno bardzo "oklepany temat". Na koniec naszych przedszkolnych obchodów powitania wiosny odwiedziła nas sama Pani Wiosna wraz z Marzanną, nie zabrakło także gaika-maika. Był także czas na wspólne zdjęcie z Panią Wiosną. Naszą uroczystość zakończyliśmy spacerem ulicami Goczałkowic w towarzystwie Pani Wiosny. Marzanna została włożona do wózka i wywieziona przez przedszkolaki z przedszkola - tak pożegnaliśmy zimę i bardzo się cieszymy, że wreszcie zawitała wiosna. W czasie naszego spaceru udało nam się znaleźć wiele oznak nowej pory roku, która rozgościła się w naszych ogródkach na dobre.
      To był bardzo pracowity dzień dla przedszkolaków, pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Dzieci z zapałem rozwiązały wszystkie przygotowane zdania i zagadki. Na pewno również nie jeden dom mody pozazdrościłby projektów przygotowanych sukienek i korali.

Anna Szmajduch, Agata Bajbuła