Warsztaty "Wytwórnia mydełek" -
Fabryka Kreatywności

27.04.2017 sala przedszkolna zamieniła się w wytwórnie mydełek, a w powietrzu roztaczały się przyjemne zapachy. Na stolikach pojawiły się kolorowe silikonowe foremki, jednorazowe kubki i łyżeczki oraz papierowe serwetki. Pani Martyna i Przemek zaprosili dzieci do FABRYKI KREATYWNOŚCI -  w której każdy uczestnik wykonał według własnego pomysłu kolorowe i  pachnące mydełko.

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały instrukcji na temat kolejności etapów wykonywanej pracy i z ochotą zabrały się do dzieła. Od początku do końca każdy przedszkolak miał całkowity wpływ na swoją działalność. Dzieci same wybierały formy, kolory, zapachy oraz ozdoby. Wybór kształtów był ogromny: motylki, serduszka, lokomotywy, kółka, jajka, kwiaty. Na dno wybranej foremki nasi podopieczni wkładali: kolorowe cekiny i różne materiały naturalne np.: kawę, rodzynki. Decyzja o kolorze i zapachu była nie lada wyzwaniem: żółte, niebieskie, zielone, różowe, czerwone, fioletowe o zapachu: gumy balonowej, truskawki, wanilii, pomarańczy, cytryny. Gdy przedszkolaki podjęły już te trudne decyzje, każdemu uczestnikowi warsztatów organizatorzy wlewali do kubeczka rozpuszczoną glicerynę oraz wybrane substancje. Przyszedł czas na dokładnie wymieszanie i delikatne wlanie mikstury do przygotowanych form.

Czekając aż mydełka zastygną dzieci miały okazję wzięcia udziału w wielu interesujących doświadczeniach i eksperymentach z wykorzystaniem wody i różnych substancji ciekłych powodujących zmiany barw i zapachów. Ponadto poznały pojęcie próżni i siłowały się za pomocą chwytaków próżniowych. Nasi podopieczni brali czynny udział w każdym działaniu, które było dokładnie zaprezentowane i omówione.

Po upływanie określonego czasu dzieci powróciły do dokończenia swoich dzieł czyli ostrożnie wyjmowały z foremek mydełka i podziwiały własne wytwory, a po minach było widać iż były zachwycone efektem swojej pracy, która dała im wiele radości i satysfakcji.

Podczas warsztatów przedszkolaki stworzyły niepowtarzalny kosmetyk, którego nie znajdziecie w żadnym sklepie! Efekt swojej pracy każde dziecko, podaruje swoim najbliższym, aby z dumą pochwalić się swoim dziełem. Każdy uczestnik warsztatów na pamiątkę otrzymał malutkie mydełko wykonane przez organizatorów, aby  umyć w domu ręce ekologicznym kosmetykiem.
                                                                                                          Edyta Smejkal