Poznajemy pracę strażaka i dbamy o swoje bezpieczeństwo.

"Bogu na chwałę, ludziom na pożytek"

W dniu 10.05.2017r. przedszkolaki z wszystkich grup udały się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Goczałkowicach-Zdroju, gdzie uczestniczyły w pokazie, który przybliżył im pracę strażaka. W siedzibie OSP spotkaliśmy się z panem p.Damianem - tatą Daniela i Adasia. Na początku usłyszeli nas w okolicy na pewno wszyscy mieszkańcy, bo próbowaliśmy uruchomić syrenę alarmową. Następnie przedszkolaki miały okazję zobaczyć pełne wyposażenie wozu strażackiego jakim dysponują Ochotnicy z Goczałkowic - Zdroju, a także jego wnętrze. Dzieci mogły przekonać się co kryje garaż naszej OSP. Na koniec, ku wielkiej uciesze przedszkolaków, każdy miał szansę spróbować użyć węża z wodą. Pan Damian przygotował nawet dla wszystkich uczestników wycieczki niespodziankę! Wszystkie dzieci dostały od pana Strażaka cukierki, za co bardzo dziękujemy! Przedszkolaki natomiast przygotowały w ramach podziękowań postać pana strażaka i pani strażak.

Następnego dnia, tj. 11.05.2016r. przeprowadzona została próbna ewakuacja dzieci, nauczycieli i pracowników w ramach akcji "Dbamy o nasze bezpieczeństwo". Po próbnym alarmie, który przebiegł bez przeszkód i wszyscy swoimi drogami ewaluacyjnymi stawili się na miejscu zbiórki, dzieci uczestniczyły w prelekcji związanej z bezpieczeństwem pożarowym. Przypomnieliśmy sobie numery alarmowe pod które trzeba dzwonić w przypadku zagrożenia, a także informacje, które trzeba podać w takiej sytuacji. Przedszkolaki oglądały także serię krótkich filmików dotyczący bezpieczeństwa. Przypomnieliśmy sobie znaki ewakuacyjne, wiedzę o podręcznym sprzęcie gaśniczym, a także o bezpiecznej i praktycznej ewakuacji. Wiemy jak należy prawidłowo zawiadomić służby ratownicze, jak należy zachować się gdy pali się łąka, albo las, co zrobić w przypadku wystąpienia pożaru domu, lub w przedszkolu i jakie kroki należy poczynić, gdy zapali się na kimś ubranie.

Mieliśmy przepiękną pogodę podczas naszej wycieczki do OSP, a dzieci wróciły do przedszkola w doskonałych humorach, pełne pozytywnych wrażeń - może w przyszłości, których z nich zostanie strażakiem. Profesjonalizm i poświęcenie, jakie wykazują Strażacy podejmując niebezpieczne zadania, oraz gotowość do niesienia pomocy innym, a także ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego to zdania wpisane w codzienną strażacką służbę. Praca w mundurze strażackim to zaszczyt, ale też i duża odpowiedzialność, gdyż to na pracy Strażaka spoczywa wiele oczekiwań. To bezinteresowna służba, ciągła praca nad sobą i doskonalenie swoich umiejętności, dlatego wszystkie przedszkolaki, oraz nauczycielki Publicznego Przedszkola nr 2 w Goczałkowicach-Zdroju życzą Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Goczałkowicach - Zdroju, aby ta trudna służba była dla nich źródłem satysfakcji.

Anna Szmajduch