Teatr w przedszkolu- "Bajka ze śmiechem"

15.05.2017 r. przedszkolaki brały udział w przedstawieniu teatralnym "Bajka ze śmiechem" w wykonaniu "Teatru Własnego" z Chorzowa. Aktorzy zaproponowali dzieciom obejrzenie bajki, której na pewno nie znają, gdyż została ona przygotowana na podstawie niemieckiej książki z 1822 roku i była to "Historia króla Smutanika".

Pan Aleksander Wesołowski człowiek niezwykle radosny, zawsze uśmiechnięty i pełen humoru pewnego dnia otrzymuje list polecony z prośbą o pomoc. Autorami listu są mieszkańcy "Krainy Smutku", którym król odebrał uśmiechy i schował do szkatułki. W ich ukochanym kraju pojawił się znak "zakazu uśmiechu". Aleksander oczywiście wyrusza na pomoc potrzebującym i jak to w bajkach bywa w trakcie wędrówki napotyka przeszkody. Strażnicy smutku pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia pilnowali porządku i śmiejących się zamykali do lochu. Pan Wesołowski również został złapany w sieci i stanął przed obliczem króla. Tłumaczył władcy że:

"By długo żyć i zdrowym być,
każdy musi uśmiechniętym być".

Lecz władca wyzwał go na pojedynek. Nasz bohater musiał doprowadzić króla do uśmiechu i udało się!!! Po prostu król miał łaskotki. I tak z pomocą publiczności Aleksander odzyskuje skradzione uśmiechy.

W trakcie przedstawienia dzieci wciąż się śmiały i poznały trzy rodzaje uśmiechów:

• chichot,
  • niedźwiedzi,
  • huraganowy.

Przedstawienie w zabawny i lekki sposób przekazywało prostą prawdę, abyśmy byli dla siebie mili, serdeczni a przede wszystkim przyjaźni.

"By dzień był dobry i dobry wieczór
potrzebny uśmiech, musisz być wesół".

opracowała Edyta Smejkal