^Powrót na górę
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  

Ostatnie Wydarzenia

 Warsztaty etnologiczne
"DZIECI NA ŚWIECIE"

 8.06.2017 roku wszystkie grupy przedszkolne wraz z zaproszonymi gośćmi wybrały się w "Podróż po świecie". Podczas warsztatów zorganizowanych na terenie placówki miały okazję zobaczyć prezentację multimedialną o największym kontynencie naszego globu. Prowadzący w ciekawy i przystępny sposób snuli opowieści o dzieciach żyjących w Azji, ich edukacji, ubiorze, języku, pożywieniu i codziennym życiu.

Przedszkolaki oglądały takie państwa jak: Rosja, Chiny, Mongolia. Zobaczyły skromne domy, które mają jedenaście pięter pod ziemią, domy ule, miasteczka na wodzie ale i bogate wieżowce. Widziały placówki oświatowe i szkolne stroje oraz nieodzowny strój każdego azjaty - kapelusz, który pełni dwie funkcje ochronne - na słońce i deszcz. Z wielką radością i entuzjazmem dzieci przymierzały azjatyckie eksponaty. W Azji dzieci muszą nie tylko uczyć się ale i pracować, najczęściej ich praca polega na szukaniu złota. W najbardziej zaludnionych miastach ludzie przemieszczają się rowerami, motorami, tuk - tukami czy metrem. Jak w każdym kraju tak i w Azji ludzie mają czas na wypoczynek. Najczęściej chodzą nad rzekę i wkładają do niej nogi, a małe rybki łaskocząc w stopy usuwają im niepotrzebny naskórek i wprowadzają w błogi relaks. Podstawę pożywienia w Azji stanowi ryż, który je się pałeczkami. Tak i nasi milusińscy próbowali swoich sił w tej trudnej sztuce, nakładając cukierki do miseczek, było to bardzo trudne ćwiczenie zręcznościowe. Jak wszystkie dzieci na świeci tak i azjatyckie uwielbiają zabawę, największą frajdą dla nich jest Święto Holi podczas którego obsypują się kolorowymi piaskami.  

Na koniec każdy uczestnik zamienił się w tybetańskiego mnicha i utworzył własną mandalę. To była wspaniała indywidualna praca praktyczna i twórcza. Podczas sypania mandali dzieci wykorzystywały swoją wyobraźnię, a przy okazji wyciszały się, uspokajały i skupiały. Było to świetne ćwiczenie cech bardzo ważnych w naszym życiu.

                                                                                                                                                                                                 Edyta Smejkal

 

Copyright © 2013 Przedszkole nr 2 Goczałkowice-Zdrój