OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM -
"MALI PATRIOCI"

Działania podejmowane w bieżącym roku w związku z realizacją programu Czytające Przedszkola w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" miały na celu propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników, jakimi są przedszkolaki, bo czytanie zbliża.

Przyzwyczajanie do słuchania tekstów czytanych nie tylko wzbogaca wiedzę dzieci o treści zawarte w książkach, pobudza ich wyobraźnię ukazując ciekawe światy, ale także uczy uważnego słuchania, rozumienia emocji, skupiania uwagi i cierpliwości.

Wypowiadanie się na temat wysłuchanego utworu pozwala dziecku bogacić słownictwo, doskonalić mowę i wymowę, jak również uczy logicznego myślenia podczas nakreślania kolejnych zdarzeń. Jak jest to ważne, przekonują się rodzice dzieci szkolnych.
Zatem: "czym skorupka za młodu...".

Siejąc drobne ziarenka przez cały rok szkolny 2016/2017, w czerwcu zbierałyśmy obfity plon wiedzy i umiejętności. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, 9.06.2017r., pod hasłem "Mali patrioci" miał na celu podsumowanie wiedzy z zakresu patriotyzmu, a wraz z nim praw dzieci i wychowania do wartości.

Każdy z nas ma prawo do tożsamości narodowej, do utożsamiania się z symbolami narodowymi, odczuwania dumy z osiągnięć swojej miejscowości, gminy, kraju. Ma prawo do posługiwania się językiem polskim, co w przeszłości wcale nie było takie oczywiste.

Dlatego, w formie ogromnej gry planszowej, z pionkami, regulaminem i zadaniami, utrwalaliśmy najważniejsze dla Polaków wiadomości (symbole, nazwy rzek, morza, większych miast, związane z nimi legendy, itp.). Celem gry było zdobycie korony dla orła w godle naszego kraju.

Dzieci wszystkich grup wiekowych rozwiązywały nawet bardzo trudne zadania.
I chociaż czasem kontur Polski przypominał przedszkolakom Afrykę, w atmosferze przyjaźni i koleżeństwa, uczciwej rywalizacji, oraz z odwagą zbierały kolejne punkty. Ważność dnia podkreślały biało-czerwone przebrania przygotowane przez rodziców.

Trzeba przyznać, ze poziom wiedzy dzieci z roku na rok jest wyższy. Z satysfakcją patrzymy, jak się rozwijają, stają się pewne tego, co umieją i samodzielne w działaniu. Znają ważne symbole narodowe, a także prawa i wartości, dzięki którym potrafią współdziałać w zespole przedszkolnym. Rozumieją ich wagę dla dobra wszystkich.

Dziś już coraz więcej utworów dla dzieci przybliża te treści w sposób ciekawy i przystępny.

Zachęcamy do poszukiwań i mądrej lektury. A dzieci zapraszam za rok do udziału w kolejnych obchodach OTCD.

Anna Czernecka - Mac