PRZEDSZKOLAKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

"...Świat jest wielki, a po drodze tyle pytań.

Odpowiedzi poszukajcie w kartach książek.

Książki mówią: - Nie zabłądzi ten, kto czyta!

Książki mówią, że ciekawscy żyją mądrzej ..."

Wanda Chotomska

Wszyscy chcemy, by nasze dzieci były mądre, wrażliwe, a przede wszystkim szczęśliwe. Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku jest najlepszym sposobem na jego pomyślną przyszłość. Dzięki książce dziecko rozwija swój język i wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uczy się umiejętności mówienia i słuchania, kształtuje swoją wrażliwość moralną, doskonali pamięć, a także zaspakaja swoją ciekawość poznawczą oraz potrzeby emocjonalne.

Wprowadzanie dzieci w świat literatury rozpoczyna się od wczesnych lat. Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. W przedszkolu książka zajmuje bardzo ważne miejsce w codziennych zajęciach i zabawach przedszkolaków. W każdej grupie wiekowej codziennie czyta się dzieciom utwory literackie, zarówno te, wybrane przez dzieci z kącika książki czy przyniesione z domu, a także zaproponowane przez nauczycielkę.                                                                                                              18 października dzieci z grup starszych Publicznego Przedszkola nr 2 w Goczałkowicach  - Zdroju odwiedziły bibliotekę szkolną. Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można stać się czytelnikiem biblioteki, jak należy się w niej zachować oraz jak należy dbać o książki. Poznały także etapy powstawania książki i ile osób jest w to zaangażowanych. Dowiedziały się również jak nazywają się poszczególne zawody potrzebne aby powstała książka.                                                                                                                                             W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z postaciami z bajek i baśni, z którymi znakomicie sobie poradziły.Na zakończenie otrzymały słodki poczęstunek oraz zakładki do książek wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Goczałkowicach. Przedszkolaki również wręczyły pani bibliotekarce upominek w formie podziękowania. Spotkanie to odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze.

Agata Bajbuła