Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

Wszystkim powszechnie wiadomo, że bajki i baśnie wpływają stymulująco na wszechstronny rozwój dziecka. To one są utworami, które wprowadzają dziecko w świat fantazji, przyczyniają się do poznania rzeczywistości, zdobycia wiadomości z życia codziennego, czy też poznania historii. Słuchanie bajek sprzyja rozwojowi uwagi, koncentracji i uspołecznieniu dziecka. Często identyfikuje się ono z ich bohaterami niezależnie od tego czy są to postacie ludzkie czy zwierzęta. To dzięki bajkom przedszkolaki przeżywają niezwykłe przygody, które bywają wesołe, czasem smutne, a które zawsze kończą się szczęśliwie, co wywołuje uśmiech na twarzy małych słuchaczy. Utwory literackie budzą także zainteresowania poznawcze dzieci i mają ogromny wpływ na rozwój mowy i myślenia, zwiększają również zasób słownictwa.

6 listopada w naszym przedszkolu we wszystkich grupach wiekowych obchodziliśmy "Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek". Sale przedszkolne pełne były bajkowych postaci, a to za sprawą przygotowanych przez rodziców strojów. Nauczycielki zaś zadbały o to, żeby ten szczególny dzień zapadł głęboko w pamięci przedszkolaków. Na podstawie swoich strojów dzieci prezentowały postacie i tytuły bajek, z których pochodzą, pokrótce opowiadały ich treść. Segregowały rekwizyty dopasowując je do odpowiedniej bajki, rozwiązywały zagadki słowne, układały puzzle z bajek i podawały ich tytuły. Ciekawą zabawą była "Magiczna liczba 1 lub 2", która uczyła współdziałania w zespole i dokonywania wyboru pośród zdań, jednego, tego prawdziwego. Nie zabrakło również zabaw ruchowych, które zachęcały do improwizacji i zamieniania się w ulubioną postać, taniec bajek z użyciem kartek papieru, "Wilk idzie", "Zatrute jabłko" - zabawa polegająca na szybkości i refleksie, "Traf Babę Jagę" - celowanie w postać papierowymi kulkami i "Kto złapie złotą rybkę?". Wielkim zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się zabawa "Jak Kopciuszek", która polegała na rozdzielaniu grochu od fasoli. Przedszkolaki miały się przekonać jak żmudną robotę musiał wykonać Kopciuszek chcąc udać się na bal. Grupa młodsza odbyła "Lot czarodziejskim dywanem do krainy baśni", gdzie spotkała bajkowych bohaterów. Najwięcej radości najmniejszym przedszkolakom dostarczył "Niezwykły tor przeszkód", który musiały pokonać, aby dotrzeć do królewskiego zamku, gdzie czekała dobra wróżka.

To spotkanie było niezwykłe, przedszkolaki były aktywne, otwarte, a na wszystkich twarzach zagościł szeroki uśmiech.

Opracowała                                                                                       Iwona Maśka