Warsztaty "Papierowe fantazje"

21.11.2017r. przedszkolaki z wszystkich grup wiekowych wzięły udział w warsztatach etnologicznych z cyklu "Opowiadamy o świecie" pt. "Papierowe fantazje". Warsztaty przygotował i poprowadził Piotr Mojżyszek. Oto, co mówi o sobie i Annie Czapik, z którą razem podróżują po świecie:
"Od zawsze fascynowało nas, jak żyją ludzie w Polsce i innych zakątkach świata - jak mieszkają, co jedzą, jakiej muzyki słuchają, w jakim mówią języku. Jeździmy, fotografujemy, filmujemy i rozmawiamy. Przywozimy co się da (i co się zmieści do plecaka), a potem wybieramy najciekawsze tematy i przygotowujemy warsztaty etnologiczne. Po prostu opowiadamy o świecie..."

Na wstępie warsztatów, podczas prezentacji multimedialnej dzieci poznały historię papieru. Dowiedziały się, że  ludzie od zawsze czuli potrzebę przekazywania mądrości, tradycji, pieśni, opowieści swoim potomkom. Dlatego powstały malowidła naskalne, pisano hieroglify, stworzono runy. Do zapisywania służyły ludziom tablice kamienne, tabliczki gliniane, tabliczki z wosku, papirus, pergamin czy papier czerpany, wynaleziony przez Chińczyków.

Książki, gazety, zeszyty towarzyszą nam każdego dnia - a z czego się to wszystko robi? Przedszkolaki dowiedziały się, że papier robi się z drewna. Jednak, żeby chronić drogocenne drzewa i lasy przed wycinaniem ludzie szukają sposobów na pozyskanie papieru z innych źródeł. I tak papier można pozyskać z liści bananowca, z łodyg ryżu, z mchu, ze słomy zboża, z ziemniaków, szparagów, kory.

W dalszej części spotkania dzieci na dużym ekranie zobaczyły film, na którym przedstawiono kolejne etapy zrobienia papieru czerpanego. Po prezentacji zabrały się do pracy. Najpierw darły stare gazety na małe kawałki. Następnie prowadzący zmiksował gazety z wodą na rzadką pulpę. Teraz dzieci czerpały papier na drewnianą ramkę, tak, aby pulpa osadziła się na sicie, a woda odciekła. Przystąpiły do ozdabiania papieru kolorowymi farbkami i wysuszonymi kwiatami.  Na końcu dociskały papier deseczką, aby usunąć nadmiar wody i uformować kartkę.

Warsztaty bardzo podobały się dzieciom zwłaszcza że mogły samodzielnie pracować, a efekt swoich działań - gotowe kartki zabrać do domu.

Aleksandra Kołodziejczak