ANDRZEJKI - WRÓŻBA I DOBRA ZABAWA

Popularne Andrzejki znane też jako Jędrzejki to magiczny wieczór z odkrywającymi przyszłość wróżbami. Przypadają one w nocy z 29 na 30 listopada. Są one specjalną okazją do zorganizowania wspaniałych towarzyskich spotkań i dobrej zabawy przed rozpoczynającym się adwentem.

Również w naszym przedszkolu dzieci ze wszystkich grup wiekowych miały okazję bawić się na andrzejkowych imprezach. Panie zaplanowały na tą okazję ciekawe propozycje wróżb i zabaw dla dzieci, a nasze przedszkolaki zjawiły się w wyjątkowych przebraniach w przedszkolu. Zgodnie z tradycją święty Andrzej uchyla rąbka tajemnicy wszystkim pragnącym poznać swoją przyszłość, dlatego laliśmy wosk przez klucz, aby z zastygłej masy doczytać przyszłość.  Bawiliśmy się w "wychodzenie bucików za próg", aby poznać osobę, której but znajdzie się pierwszy poza progiem sali i tym samym ta osoba pojedzie w daleką podróż. "Losowaliśmy": "zawody", aby dowiedzieć się jaki zawód dzieci będą wykonywały w przyszłości, "kolory", które mówiły o naszych wadach, bawiliśmy się w "magiczne liczby", które zdradzały nasze cechach charakteru, rzucaliśmy grosikiem i wypowiadaliśmy nasze życzenia i jeszcze wiele innych. Nie zabrakło też wesołej zabawy przy muzyce i słodkich poczęstunków. Andrzejkowe wróżby przetrwały do dziś i do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością.

Wszyscy razem świetnie się bawiliśmy i jesteśmy ciekawi czy wróżby spełnią się w przyszłości. Zapamiętajmy też to co przyśni się nam w wigilię świętego Andrzeja, bo to również według tradycji ma się spełnić.

Anna Szmajduch

Andrzejkowe przysłowia:

• "Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima"
  • "Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota"
  • "Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży"
  • "Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja"
  • "Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja"
  • "Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście"
  • "Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja"