WIGILIA W  NASZYM PRZEDSZKOLU

Jest taki jeden, niepowtarzalny dzień w roku na który wszyscy czekamy. Dzień w którym panuje magiczna atmosfera, wokół roztacza się zapach pierników, czerwonego barszczu z uszkami, świeżo pieczonego makowca i smażonego karpia. Ten dzień to wigilia Świąt Bożego Narodzenia. Staramy się wtedy być blisko siebie, by wspólnie zasiąść do wieczerzy, przełamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia i razem przy choince śpiewać najpiękniejsze pieśni jakimi są kolędy.

W naszym przedszkolu spotkania przy wigilijnym stole stały się już tradycją. W tym roku szkolnym wigilia odbyła się  22 grudnia. W pięknie udekorowanej sali i w odświętnych strojach wokół choinki zgromadziły się przedszkolaki ze wszystkich grup wiekowych oraz pracownicy przedszkola. Dzieci 4, 5 i 6 - cio letnie przygotowały program artystyczny w którym wystąpili Józef i Maryja, pastuszkowie, trzej królowie i aniołek. Największą jednak uwagę dzieci zwróciła "Legenda o choince", która to została wyśmiana i odtrącona przez pachnące drzewo oliwne i palmowe. Biedna choinka zamilkła słysząc obraźliwe słowa i cicho zapłakała, jednak widząc to anioł, stojący przy żłóbku postanowił jej pomóc. Na jego wezwanie z nieba słynęły gwiazdy i usiadły na jej gałązkach. Wyglądała jak zaczarowana i stała się ozdobą stajenki. I od tego dnia choinka staje się ozdobą Świąt Bożego Narodzenia, radością wszystkich dzieci.

Po obejrzeniu przedstawienia przedszkolaki uczestniczyły w nakrywaniu stołu białym obrusem, pod którym umieszczono sianko, symbol narodzenia Chrystusa. Na stole znalazły się również: stroik, świece, wigilijne potrawy oraz dodatkowe nakrycie dla przygodnego gościa, który niespodziewanie może zapukać do drzwi naszego domu.

Pani dyrektor złożyła obecnym na naszym spotkaniu życzenia po których wszyscy łamaliśmy się opłatkiem. Podczas wigilijnego spotkania śpiewaliśmy kolędy i pastorałki.

W dalszej części uroczystości przedszkolaki wraz z nauczycielkami udały się do swoich sal, zasiadły do odświętnie nakrytych stołów i spożyły wigilijny obiad. Smaczną zupę grzybową, smażoną rybę, gotowaną kapustę oraz kompot z suszonych owoców. Na stole znalazły się również "makówki", które są naszym regionalnym deserem serwowanym tylko podczas wigilijnej wieczerzy.

Spotkanie przy wigilijnym stole pozwoliło utrwalić dzieciom tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe, jak również wzmocniło bliskie i serdeczne relacje wszystkich przedszkolaków. Mamy nadzieje, że ten magiczny dzień na długo pozostanie w pamięci naszych podopiecznych.

Zredagowały:
                                                                               Iwona Maśka  i Edyta Smejkal