^Powrót na górę
logo
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
  
  
  

Ostatnie Wydarzenia

 Cała Polska Czyta Dzieciom  - Kornel Makuszyński

           

Nasze przedszkole od wielu już lat włącza się w kampanię "Cała Polska Czyta Dzieciom", każdy miesiąc, zgodnie z kalendarium na dany rok szkolny realizujemy wybrane propozycje działań. Codzienne czytanie przedszkolakom dla przyjemności i chwila rozmowy po lekturze, to najlepszy sposób, by nauczyć języka, rozbudzić zainteresowania, zachęcić do nauki, poprawić koncentrację. W dniach 10 - 12 stycznia w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy "Dni poświęcone twórczości Kornela Makuszyńskiego".

Kornel Makuszyński urodził się 8 stycznia, był prozaikiem, poetą, felietonistą, krytykiem teatralnym oraz publicystą. To autor znakomitych książek dla dzieci takich jak: "Awantury i wybryki małej małpki Fiki - Miki", "Koziołka Matołka", "Panny z mokrą głową", "Awantury o Basię" czy "Szatana z siódmej klasy".

W każdej grupie przedszkolnej nauczycielki starały się w prosty i przystępny dla dzieci sposób przybliżać postać i twórczość Kornela Makuszyńskiego. Do akcji włączeni zostali rodzice i w salach przedszkolnych powstały "Kąciki książek" poświęcone wyłącznie książkom poznanego poety. Przedszkolaki omawiały życiorys i jego dzieła. Słuchały wybranych pozycji  książkowych, jednak najbliższy sercu wszystkich dzieci okazał się "Koziołek Matołek" i to głównie na postawie tego bohatera przedszkolaki kształtowały szereg umiejętności. Uwagę, myślenie i mowę słuchając bajek i rozmawiając na ich temat. Wzbogacały słownictwo omawiając ilustracje w książkach i opisując cechy i charaktery  głównych bohaterów. Rozwijały umiejętności manualne kolorując lub rysując na temat wybranych bajek. A "Zimowe sporty koziołka" dały dzieciom wiele radości i uczyły rywalizacji oraz wspólnego współdziałania podczas zabaw ruchowych.

Kampania "Cała Polska czyta dzieciom" jest adresowana głównie do rodziców, jednak wielu z nich jest zbyt zajętych pracą zawodową i obowiązkami domowymi, by każdy dzień dzieciom czytać książki. Należy uświadomić sobie, że codzienne głośne czytanie dziecku dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika - człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści. Nasza placówka uzupełnia domowe czytanie i daje dzieciom szansę codziennego kontaktu ze słowem czytanym. Każdy dzień przed śniadaniem czy podczas poobiedniego odpoczynku dzieci słuchają wybranych utworów literackich.

Kampania społeczna "Cała Polska Czyta Dzieciom" ma na celu uświadomienie dorosłym, jak ogromne znaczenie dla rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci ma czytanie, a także stworzenie nawyku codziennego czytania im przez co najmniej
20 minut  - do czego zachęcamy wszystkich rodziców naszych przedszkolaków.

                                                                                                             Edyta Smejkal

 

Copyright © 2013 Przedszkole nr 2 Goczałkowice-Zdrój