Teatr w przedszkolu- "Na dworze Króla Mrozu"

Edukacja teatralna powinna być integralną częścią wychowania dzieci we współczesnym świecie. Pozwala ona wychować przyszłego aktywnego, wrażliwego odbiorcę sztuki, a także pomaga rozwijać inteligencję emocjonalną każdego dziecka.

"Teatr jest dyscypliną sztuki przygotowującą  widza do pracy intelektualnej, a z drugiej strony pobudza pewne cechy, takie jak ciekawość, zdolność do analizy, poczucie względności. Zachęca do badania świata, poszukiwania prób wyjaśnienia, głębszego zrozumienia. Jednocześnie teatr ukazuje los człowieka, co jest ważnym elementem humanizującym i bardzo ważnym elementem edukacji" (A. Hausbrat).

Teatr zaspokaja potrzeby psychiczne dzieci i może odegrać kluczową rolę w kształtowaniu osobowości. Przede wszystkim jest przeżyciem zbiorowym. Dziecko występuje tu jako uczestnik spektaklu. Odbiera go w towarzystwie innych, jest członkiem pewnej wspólny, identyfikuje się z nią, a przeżycia w grupie są szczególnie mocne. Działa na niego swoista magia teatru; czuje, że wokół niego dzieje się coś niepowtarzalnego.

Teatr jest dla dzieci rzeczywistością wyjątkową, w której wszystko może się zdarzyć. Pozwala na kontakt z żywym słowem, dzięki czemu lepiej  rozwija się mowa dziecka, wzbogaca słownictwo. Bycie widzem pomaga w kształtowaniu wrażliwości estetycznej, rozwijaniu zainteresowań czytaniem, sztuką i muzyką. Pozytywny bohater, z którym maluch spotyka się na spektaklu teatralnym, zdobywa jego uznanie, pomaga w zrozumieniu dlaczego jakieś  zachowanie jest dobre, a inne złe. Oprócz tego, dziecko ćwiczy spostrzegawczość i umiejętność koncentracji.

Nasze przedszkole organizuje comiesięczne "Spotkania z teatrem".
19.01.2018r. gościliśmy aktorów z teatru KALEJDOSKOP z Krakowa ze spektaklem "Na dworze Króla Mrozu". Jest to opowieść o ubogiej dziewczynie porwanej do Krainy Wiecznego Zimna. Tutaj, na zamku, ma zostać wielką panią, żoną  Króla Mrozu  - Królową Zimą. Zła siostra króla robi wszystko, żeby do tego nie dopuścić. Przerażona Agatka ucieka z pałacu i wędrując po skutych lodem górach poznaje potrzeby mieszkańców lodowej krainy. Oni uświadamiają jej, że tylko ona może zmienić smutek w radość i panować szczęśliwie jako dobrotliwa Królowa Śniegu. Agatka wraca i zostaje żoną króla.

Przedstawienie bardzo podobało się naszym małym widzom, wywołało wiele przeżyć i emocji, nauczyło, że nawet w najtrudniejszych chwilach trzeba pamiętać o innych i w świadczeniu im pomocy odnajdywać sens życia.

Aleksandra Kołodziejczak