"O DZIWNYM DRZEWIE I PRAWDZIWEJ PRZYJAŹNI"

"[...] bo bez przyjaciół nikt nie mógłby pragnąć żyć,

chociażby posiadał wszystkie inne dobra; wszak i ci,

którzy mają bogactwa, stanowisko i władzę

zdają się najbardziej potrzebować przyjaciół [...]".

- Arystoteles.

Organizowanie przedstawień teatralnych ma terenie przedszkola ma na celu rozwijanie u dziecka zainteresowań teatrem, pozwala rozwijać horyzonty, kształtuje  wrażliwość na kulturę, sztukę i świat. Ponadto doskonali umiejętność uważnego słuchania dłuższych form literackich; pomaga dziecku w poznawaniu i rozumieniu różnych postaw bohaterów prezentowanych bajek.

Sztuka teatralna jest zawsze z radością przyjmowana przez dzieci przedszkolne, gdyż bardziej niż inne rodzaje twórczości artystycznej ukazuje i sytuacje i zdarzenia, których w codziennym życiu samo nie potrafi dojrzeć. Widowiska teatralne pozwalają wprowadzić dziecko w najbardziej nawet fantastyczny świat bajek, w których grają obok siebie nie tylko osoby, lecz także przedmioty. Wszystko to przyczynia się do rozwijania wyobrażeń i fantazji dziecka, rozwijania zdolności myślenia i mowy, a także do budzenia w nim szlachetnych i wzniosłych uczuć.

19 stycznia 2018 roku  nasze przedszkolaki wraz z zaproszonymi gośćmi  obejrzały  przedstawienie teatralne pt. "O dziwnym drzewie i prawdziwej przyjaźni" w wykonaniu aktorów Teatru Bajkoteka  z Krakowa.

Bajka w prosty sposób pokazała dzieciom, na przykładzie zwierzątek - bohaterów bajki - co jest w życiu najważniejsze.  Losy bohaterów - Świnki Balbinki, Krówki Muni oraz złego Tygrysa,  dla których najważniejsze było drzewo z dziwnymi owocami , wzajemnie się z sobą przeplatały. W poskromieniu zapędów złego Tygrysa pomagały nawet dzieci- udając duchy. Wszyscy świetnie się bawili , a cała historia skończyła się dobrze.

Ta zabawna, a zarazem bardzo pouczająca historia  ukazała jak cenną wartością jest prawdziwa przyjaźń. Przyjaźń, w imię której jesteśmy skłonni do wybaczenia, poświęceń, czy przezwyciężenia własnego strachu.

"Przyjaciel to ktoś, kto rozumie Twoją przeszłość,

wierzy w Twoją przyszłość i akceptuje Ciebie takim, jakim jesteś."

Fryderyk Nietzsche

Zarówno naszym przedszkolakom , jak i zaproszonym gościom , przedstawienie bardzo się podobało ,  żywo reagowali, byli zaangażowani i chętnie bili brawa  w oczekiwaniu na więcej.

Małgorzata Władarz