MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ma ono na celu zwrócenie uwagi na znaczenie języka ojczystego jako dziedzictwa kulturowego. Rozmawiamy w tym dniu z dziećmi o pięknie i bogactwie języka, o jego ubożeniu przez kulturę obrazkową, a także roli czytania w pielęgnowaniu ojczystej mowy,

W naszym przedszkolu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w ramach akcji "Cała Polska Czyta Dzieciom". W każdej grupie odbyły się zajęcia, na których dzieci uczestniczyły w zabawach i konkursach rozwijających sprawności językowe.

W grupie najmłodszej "Misie" dzieci zajęcia zaczęły od łamańców językowych, próbując poprawnie wymawiać trudne wyrazy. Następnie wyruszyły w podróż w przeszłość. Oglądały przykładowe stare czasopisma dla dzieci, m.in. "Moje Pisemko" "Mój Kurierek", "Miś", "Świerszczyk", "Płomyczek", "Płomyk". Najbardziej jednak zaciekawiły ich polskie bajki z dawnych lat, takie jak: "Miś z okienka", "Gąska Balbinka i Ptyś", "Jacek i Agatka", "Bolek i Lolek", "Reksio", "Miś Uszatek", "Zaczarowany ołówek", "Pyza".
Razem grupa młodsza uzgodniła, że najchętniej obejrzałaby bajkę z serii "Zaczarowany ołówek". Na koniec dzieci korowały Piotrusia i Zaczarowany Ołówek.

Grupa "Pszczółki" wysłuchała opowiadania pt. "O wróbelku Elemelku, pustym brzuszku i rondelku". Bawiła się również łamańcami językowymi, a także brała udział w ćwiczeniach logopedycznych i rozwiązywały rebusy.

Grupy "Sowy" i "Wiewiórki" bawiły się w zabawy logopedyczne, opowiadały bajkę w czasie, której wykonywały określone ruchy warg i języka, wysłuchały wiersza Jana Brzechwy pt. "Chrząszcz", a także uczestniczyły w "Mini konkursie recytatorskim" i zdobywały medale.

POLSZCZYZNA - to jeden z 25 największych istniejących języków. Posługuje się nią ponad 40 mln ludzi w Polsce i na świecie. Przeciętnie nie używamy więcej niż kilkunastu tysięcy polskich słów, choć rozumiemy około 30 tys. Oczywiście zdarzają się Polacy, którzy rozumieją więcej - około 100 tys. słów. Tymczasem polszczyzna ma ogromne możliwości słowotwórcze i nawet w przybliżeniu nie sposób oszacować liczby wyrazów, które liczy język polski. Jest o co dbać !!

Anna Szmajduch