FABRYKA KREATYWNOŚCI - "BIO-ZAKRĘCENI"

12.03.2018 r. przedszkolaki z wszystkich grup wiekowych wzięły udział w warsztatach eksperymentalnych pt. "Bio - Zakręceni" zorganizowanych przez Fabrykę Kreatywności.

Misją Fabryki Kreatywności jest zaprzyjaźnienie dzieci z naukami ścisłymi, udowodnienie, że chemia, biologia, czy fizyka nie musi być wcale nudna, a wręcz przeciwnie, może zachwycać, dostarczać rozwiązań dla wielu codziennych problemów, wreszcie dawać wiele radości podczas obcowania z poszczególnymi zagadnieniami, szczególnie, gdy są one tłumaczone za pomocą praktycznych doświadczeń doprawionych odpowiednią ilością humoru.

Fabryka Kreatywności pragnie być motorem działań twórczych dzieci i młodzieży, miejscem inspiracji, w którym dzieci będą mogły zrealizować swoje marzenia i wykazać się pomysłowością.  Placówka ta dba zarówno o rozwój intelektualny, jak również emocjonalny swoich podopiecznych. Pomaga dzieciom odnaleźć ich talenty, ujawnia zalety i predyspozycje, a wszystko po to, aby wskazać młodzieży optymalną ścieżkę doskonalenia swoich umiejętności i pokazać, jak właściwie je wykorzystać.

Na wstępie spotkania przedszkolaki wspólnie z prowadzącym zastanawiały się, kto to jest ekolog.  Doszły do wniosku, że to osoba, która kocha przyrodę i Ziemię, dba o nią. Jednym ze sposobów troski o przyrodę i lasy jest zbieranie makulatury. I tutaj Pan Przemek zapoznał dzieci z recyklingiem papieru - etapami odzyskiwania kartki. Podczas zabawy w separator dzieci oddzielały metalowe śmieci od makulatury za pomocą magnetycznej gąbki. Innym sposobem dbania o naszą planetę jest segregowanie śmieci. Prezentując poszczególne rodzaje odpadów dzieci zastanawiały się, do jakiego rodzaju worka należy je wrzucić.

Podczas pokazu przedszkolaki miały możliwość obserwowania i bezpośredniego eksperymentowania. W czasie pierwszego eksperymentu "Magiczny ekolog" - w menzurkach znajdowała się zabarwiony na różowo ciecz. Dzieci wlewały specjalny płyn do menzurek - ciecz robiła się bezbarwna, bądź znów przybierała różowy kolor. Drugim eksperymentem były "Kolorowe napoje". Do szklanek dzieci wlewały sok malinowy, miód i olej. Utworzyły się trzy warstwy: miód opadł na dno, sok pozostał w środku, olej wypłynął na sam wierzch. Ten eksperyment pokazał dzieciom gęstość cząsteczek w danym produkcie. Następnym eksperymentem było wykrywanie witaminy "C". W czterech szklankach znajdował się krochmal. Do krochmalu dzieci dodały parę kropli jodyny -  substancja zabarwiła się na granatowo. Po dodaniu witaminy C i soku z cytryny krochmal zrobił się bezbarwny, soku pomarańczowego - substancja lekko zbladła, soku jabłkowego- nie zmieniła koloru. Jaki stąd wniosek? Najwięcej witaminy C jest w soku z cytryny i pastylkach z witaminą C. Zachęcamy zatem dzieci do picia soku z cytryny -  naturalnego źródła witaminy C. Podczas eksperymentu "Bomba kaloryczna" dzieci obserwowały nacisk balonu leżącego na 200 gwoździach. Zdziwione zastanawiały się, dlaczego balon nie pęka? Dowiedziały się, że siła nacisku rozłożyła się na wszystkie gwoździe. Kończąc eksperyment położono na desce dociskającej balon 2kg cukru. Po nacisku  z dużą siłą balon pękł. Przedszkolaki obserwowały jeszcze eksperyment "Piankowe wulkany", gdzie w reakcję wchodziły ze sobą soda oczyszczona i ocet oraz "Wyczarowywanie pasty do zębów". Prowadzący zademonstrował  przedszkolakom dwie kości: kość maczaną w mleku i kość maczaną w coli. Dzieci zauważyły, że kość maczana w mleku jest zdrowa, natomiast maczana w coli zrobiła się gąbczasta. Wysnuły zatem wniosek, że mleko jest zdrowe i należy go jak najwięcej pić, by mieć zdrowe kości, natomiast coli należy unikać.

Dzieci  bardzo żywo reagowały na przeprowadzane doświadczenia i eksperymenty, z zaangażowaniem zgłębiały zagadnienia fizyczno - chemiczne  i zaspakajały swoją ciekawość świata.

Aleksandra Kołodziejczak