ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

"Zdrowie dla wszystkich" to hasło Światowego Dnia Zdrowia obchodzonego 7 kwietnia 2018 r. Od ponad siedemdziesięciu lat ta wizja przyświeca działalności Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która powstała na kanwie przekonania, że wszyscy ludzie powinni móc korzystać z
prawa do najwyższego możliwego poziomu zdrowia.

Jak ważne jest bezpieczeństwo i zdrowie przedszkolaki w Publicznym Przedszkolu nr 2 w Goczałkowicach -  Zdroju wiedzą od dawna. Przez cały rok szkolny nauczyciele i cały personel starają się utrwalać, wzbogacać i wcielać w życie wiadomości i umiejętności dzieci związane z prawidłową higieną ciała, właściwym odżywianiem, zdrowym trybem życia i bezpieczeństwem.

Światowy Dzień Zdrowia był okazją do poświęcenia całego dnia spędzonego w przedszkolu szeroko pojętemu zdrowiu. Już przed śniadaniem w grupach odbyły się pogadanki dotyczące właściwych etapów mycia rąk przed posiłkiem. Wszystkie dzieci starały się jak najdokładniej umyć swoje dłonie, aby zmyć wszelkie zarazki.

O zdrowie dbam, jak to robię, powiem wam.
          Wcieram mydło w obie ręce,  między palce, młynek kręcę.                                                                                              Tak, zarazki z nich spłukuję  i dlatego mniej choruję.

Jak w każdy poniedziałkowy poranek tak i 9.04.2018 roku dzieci samodzielnie komponowały zdrową kanapkę na śniadanie, wykorzystując nie tylko warzywa ale i zdrowe kiełki. Po skończonym śniadaniu przedszkolaki umyły zęby i przygotowywały sale przedszkolne do kolejnych działań.

Podczas zajęć w każdej grupie wiekowej dzieci w sposób zabawowy, utrwalały znane nawyki zdrowotnie, zachowania w placówkach medycznych, postępowania w czasie choroby czy podczas udzielania pierwszej pomocy.

Uwaga najmłodszych przedszkolaków została skupiona wokół tematyki: "Szpital dla misiów". Dzieci utrwalały piosenkę "Katar" i wysłuchały wiersza Cz. Janczarskiego "Naprawiamy misia" jako wstęp do zorganizowania zabawy w szpital. Prowadziły rozmowy na temat wizyty w przychodni lekarskiej oraz poznawały narzędzia lekarskie. Omawiały sposoby zachowania zdrowia oraz  uzupełniały kartę pracy: "Naprawiamy misia".

W grupie średniej odbyło się między innymi przedstawienie kukiełkowe "Co się stało Zosi?", przypominające o ważności mycia nie tylko rąk ale również owoców i warzyw. Zabawa badawcza "Jak zarazki lubią łapki", podczas której dzieci obserwowały jak brud klei się do naszych rąk oraz jak przekazujemy go innym. Zabawy ruchowe do piosenek "Mydło", "Szczotko, szczotko". Rozmowa przy ilustracjach przedstawiających różne działalności służące zdrowiu. Zabawa dydaktyczna "Czarodziejski worek"  - podczas której zmysłem dotyku przedszkolaki odgadywały przedmioty służące higienie naszego ciała. Zabawa "Zgadnij co tak smakuje?" - polegająca na segregacji zdrowej i niezdrowej żywności. Zabawa integracyjna "Zdrowa sałatka" - z użyciem chusty animacyjnej.

Wiewióreczki brały udział w pogadance na temat potrzeb zdrowotnych człowieka a ich uwaga została skupiona na higienie, odżywianiu i ruchu. Segregowały produkty żywnościowe oraz artykuły higieniczne do odpowiednich zbiorów. Zażywały ruchu przy piosence "Witaminki". Wzięły udział w przygotowaniu "Zdrowej hodowli" w kąciku przyrodniczym, która posłuży do stałej obserwacji wzrostu roślin zielonych -
szczypior, sałata, kalarepa.

Pszczółki rozmawiały na tematy "Co to jest zdrowie" oraz "Jak należy o nie dbać". Wysłuchały opowiadania M. Kownackiej "Kukuryku na ręczniku". Śpiewały piosenkę "Żyj zdrowo i kolorowo". Utrwalały numery alarmowe , które należy zapamiętać chcąc wezwać pomoc. Demonstrowały sposób udzielania pierwszej pomocy w razie zadławienia i rozbicia np.: kolana, otarcia naskórka.

Po zajęciach grupy udały się na wiosenny spacer lub wzięły udział w zabawach ruchowych czy gimnastyce na świeżym powietrzu. Podczas drugiego śniadania delektowały się smakiem i aromatem owoców, cennym źródłem witamin. Czas na regenerację i odpoczynek zmęczonych dzieci nastał po obiedzie, podczas którego przedszkolaki słuchały muzyki relaksacyjnej lub bajek czytanych przez nauczycieli. Miłym upominkiem i pamiątką po spędzanym dniu w przedszkolu były oznaki "Zdrowego przedszkolaka" samodzielnie wykonane przez naszych podopiecznych.

Wyrabianie prawidłowych nawyków związanych ze zdrowym stylem życia już od dzieciństwa, zaowocuje w przyszłości prawidłowym rozwojem psychofizycznym i dobrym zdrowiem.

zredagowała:
nauczyciel: Edyta Smejkal