Spotkanie z "Baśniową kapelą"

Jak ważna jest ochrona przyrody wie już każdy przedszkolak. Dbałość o utrzymanie czystości  zasobów leśnych, wodnych, glebowych i powietrza jest niezmiernie potrzebna. Ludzie na całym świecie borykają się z problemem gwałtownych burz, osypiskami ziemnymi spowodowanymi ingerencją człowieka w rejony zagrożone tego typu zjawiskami, olbrzymimi pożarami i zniszczeniami terenów leśnych na skutek huraganów, coraz powszechniejszym smogiem, suszą, czy tsunami. Wielcy tego świata próbują w takich momentach szukać rozwiązań zaistniałych problemów, debatują jak w przyszłości nie dopuścić do ludzkiej tragedii, która zjawiskom tym towarzyszy.

Jednak w warunkach zwykłego, rodzinnego domu, sami możemy postarać się o ochronę przyrody już od zwykłej segregacji śmieci, od wyłączenia zbędnej żarówki, czy sadzenia roślin miododajnych dla owadów zapylających kwiaty.

Cudowna polska wiosna zachwyca barwami pierwszych kwiatów i wonią kwitnących drzew owocowych. Kojarzy się również z maturami i kasztanowcami zakwitającymi w maju. Jednak coraz częściej widzi się te olbrzymie drzewa zniszczone przez choroby, usychające jeszcze przed kwitnieniem. I o tym, co się dzieje opowiadali nam 18 kwietnia 2018r. goście z "Baśniowej Kapeli" w koncercie pt. "Potrzebują nas kasztany, czyli Tropiciele". Przybliżyli dzieciom nazwy niektórych zwierząt, których przyroda jest domem (pająki, nietoperze, ptaki, dzikie pszczoły, czy osy). "Tropiciele" szukali przyczyny jęków i bólu kasztanowców oraz ich usychania. Znany lekarz, dzięcioł Stuk-Puk, znalazł przyczynę złego stanu drzew, a Osa-Żółtonosa z towarzyszami, złapała szkodnika, którym okazała się ćma - Szrotówek Kasztanowcowiaczek -
i przepędziła z lasu.

Goście zwrócili uwagę na to, że przyroda jest bardzo silna, ale czasem potrzebuje i naszej pomocy. Jeśli jesienią postaramy się grabić liście kasztanowców i je utylizować, to ćma nie będzie mogła tak gwałtownie się rozprzestrzeniać i niszczyć ich pięknych majowych kwiatostanów i liści. Znowu będziemy mogli się nimi zachwycać.

Dzieci z uwagą śledziły tok trudnego zagadnienia obrazowanego ilustracjami, żywo brały udział w proponowanych zabawach, śpiewały piosenki. Muzyczne doświadczenia pozytywnie wpływają na zmysły dziecka, na rozwój wyobraźni, słuchu. Pomagają zrozumieć, że istnieje także inny świat, bez hałasu, uporządkowany melodycznie, a jednocześnie zaskakujący i ciekawy.

opracowała
Anna Czernecka - Mac