MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI 2018

Dzień Ziemi lub też Międzynarodowy Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.
Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.

W naszym przedszkolu od lat staramy się rozwijać u dzieci postawy proekologiczne organizując m.in. imprezę z okazji Dnia Ziemi. W tym roku Dzień Ziemi przypadł w niedzielę, dlatego obchody tego święta zorganizowaliśmy już w piątek  -  20.04.2018 r.

Spotkanie wszystkich grup wiekowych rozpoczęły piosenką  "Ziemia - zielona wyspa" dzieci z grupy "Wiewiórki". Wsłuchując się w tekst utworu przedszkolaki dowiedziały się, że Ziemia jest domem nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt i roślin, dlatego należy o nią dbać i ją szanować. Następnie prowadząca odczytała uczestnikom list, który napisała do dzieci "Przyroda". W liście skarżyła się na ludzi, którzy "niszczą rośliny i zwierzęta, wycinają lasy, zatruwają powietrze, wodę, glebę, śmiecą i hałasują". To wszystko sprawia, że ja - Przyroda jestem coraz bardziej chora". Podczas "burzy mózgów" przedszkolaki zastanawiały się, jak można pomóc Matce Naturze. Zakończeniem tych rozważań było skandowanie haseł ekologicznych tj. "Kiedy o przyrodę dbamy prąd i wodę oszczędzamy", "Nie depcz trawy, szanuj zieleń, bądź dla zwierząt przyjacielem", "Nie wyrzucaj w lesie śmieci, bo nie lubią tego dzieci itp.

W dalszej części uroczystości nasi ekolodzy zobaczyli inscenizację pt. "Sznurek Jurka". Mali artyści w sposób obrazowy przedstawili, jak z poplątanego, starego sznurka "wnet urosła śmieci górka" Nie ma miejsca na boisko, lecz śmietnisko mamy blisko". Dzieci stwierdziły, że "żyć nie można w takim bałaganie, więc się bierzmy za sprzątanie!" I w tym momencie pojawiły się kolorowe worki do segregacji śmieci. Przedszkolaki wspólnie przypomniały sobie, do jakiego koloru worka należy wrzucać poszczególne rodzaje odpadów. Dowiedziały się, co oznacza słowo recykling, po czym ochoczo zabrały się do pracy. Po sprawdzeniu zawartości worków okazało się, że dzieci wykonały zadanie bezbłędnie.

Ponieważ trwa wiosna i na drzewach pojawiły się młode listki, zaproszono podopiecznych do zabawy ruchowej "Taniec zielonych listków". Powiewając zielonymi paskami krepy dzieci imitowały poruszanie się listków na wietrze, wirowały, tańczyły.

Podczas imprezy dzieci miały również możliwość zabawy gazetami do muzyki instrumentalnej. Poruszając papierami naśladowały wiatr, padający deszcz, parasol, trąbkę. Za pomocą wydychanego powietrza  wprawiały w ruch kawałki papieru, formowały z gazet kule, bawiły się nimi, itp.

Duże zainteresowanie wzbudziła zabawa dydaktyczna "Wesołe i smutne drzewo". Oglądając prezentowane obrazki przedstawiające zachowania pozytywne i negatywne tj. np.  sadzenie drzew, przytulanie się do drzewa, rozpalanie ogniska, łamanie gałęzi, itp. przedszkolaki dopasowywały je do danego drzewa uzasadniając swój wybór. Dla każdej grupy przygotowano również Quiz ekologiczny. Wybierając właściwą odpowiedź spośród trzech możliwych nasi mali ekolodzy popisali się dużą wiedzą na tematy związane z ochroną środowiska.

Udziałem w uroczystości wykazały się wszystkie grupy śpiewając piosenki i deklamując wiersze o tematyce ekologicznej. Na zakończenie imprezy dzieci złożyły ekologiczne ślubowanie, w którym przyrzekły, że od dziś będą przyjaciółmi i  strażnikami przyrody, że będą się o nią troszczyć i dbać.

Mam nadzieję, że to spotkanie na długo pozostanie w pamięci uczestników, a w konsekwencji rozbudzi ciekawość światem, a także uzmysłowi nam wszystkim,  że każdy człowiek jest zależny od jednej i tej samej Ziemi, dlatego musimy o nią dbać niezależnie od tego kim jesteśmy, ile mamy lat, jak i gdzie żyjemy!!!

Opracowała:

Aleksandra Kołodziejczak