Warsztaty ceramiczne w naszym przedszkolu -
ceramiczne wariacje.

Ceramika - co to jest? W rozumieniu tradycyjnym, tworzywa i wyroby otrzymywane w wyniku wypalenia odpowiednio uformowanej gliny. Nazwa tych wyrobów wywodzi się z greckiego określenia keramikos, które pochodzi z kolei od słowa keramos - ziemia, glina. Obecnie przez ceramikę rozumie się wszystkie tworzywa i wyroby nieorganiczno - niemetaliczne, w trakcie otrzymywania których istotnym procesem jest obróbka cieplna w temperaturze powyżej kilkuset stopni Celsjusza.  Historia ceramiki sięga ery paleolitu. Najstarsze znalezione wyroby datuje się na 13 tys. Ceramikę wytwarzali już Grecy. Na terenie Polski ceramika stosowana jest
od ok. 7,5 tys. lat.

Nasze przedszkolaki ze wszystkich grup na warsztatach, które odbyły się 07.05.2018r. miały okazję samodzielnie tworzyć z gliny przepiękne przedmioty. Zajęcia z ceramiki były świetną okazją, aby dzieci poznały w jaki sposób niegdyś powstawały przedmioty codziennego użytku. Warsztaty te pozwoliły rozwinąć inwencje twórczą oraz dały upust dziecięcej wyobraźni. Formowaliśmy i ugniataliśmy glinę  w ciekawe kształty - co powstało nie powiemy, bo to niespodzianka dla naszych mam. Gdy już nasze prace były gotowe, panie instruktorki  zabrały  je do specjalnych pieców w celu wypalenia gliny. Taki proces zapewni trwałość wyrobów i ich najwyższą jakość. Nasze dzieła wkrótce do nas wrócą i będą cieszyć oko. Warsztaty bardzo się nam podobały - mieliśmy mnóstwo zabawy przy lepieniu z gliny.

Anna Szmajduch